MIĘDZY WERSALEM A MONTMARTRE. SZTUKA FRANCUSKA XVIII - XX w. - Muzeum w Sosnowcu

Wystawy » ARCHIWUM WYSTAW » MIĘDZY WERSALEM A MONTMARTRE. SZTUKA FRANCUSKA XVIII - XX w.

MIĘDZY WERSALEM A MONTMARTRE. SZTUKA FRANCUSKA XVIII - XX w.

Ekspozycja pochodząca z Muzeum Etnografii i Rzemiosła Artystycznego we Lwowie (Ukraina) stanowi pierwszą w powojennej Polsce prezentację obiektów sztuki francuskiej pochodzących z dawnego Miejskiego Muzeum Przemysłowego we Lwowie oraz rezydencji magnackich położonych na kresach Rzeczypospolitej Polskiej.

Wśród ponad 200 wybranych zabytków znajdą się wyroby fajansowe (np. waza i dzban projektu Emila Gallé) i porcelanowe (m. in.: naczynia i figurki ze słynnej manufaktury Sévres), emaliowane ikony i ołtarzyki ze znanej wytwórni w Limoges czy brązowe świeczniki. Skromniej ilościowo, ale w niezwykle interesującej formie, reprezentowane są meble (np. kołyska z ok. 1815-1830). Atrakcją wystawy będzie około 50 plakatów, dokumentujących początki i rozwój tego gatunku (m.in. mistrzowskie projekty Henri de Toulouse-Lautreca). Dzieła te anonsują ważne wydarzenia kulturalne, reklamują produkty, zapowiadają kolejne wystawy, informują o rozrywkach Paryża oraz atrakcjach nocnych klubów i kabaretów, w tym słynnego Montmartre. Zmiany w twórczości artystycznej zachodzące w tym okresie zostaną pokazane na tle burzliwych i rewolucyjnych dziejów Francji - poprzez królewskie portrety (np. talerze z wizerunkami Ludwika XVI i Marii Antoniny, biskwitowe popiersie Ludwika XVIII), sceny historyczne i batalistyczne z czasów I Republiki na serii fajansowych talerzy czy emblematy Napoleona I (talerz z Sévres).

Wystawa będzie prezentowana od 24 października 2009 r. do 3 stycznia 2010 r.