Wielka gratka dla miłośników motoryzacji! Kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Anatomia malucha. Przejazdem przez motoryzację PRL. Ta fascynująca ekspozycja przeniesie Państwa w czasie, odkrywając historię polskiej motoryzacji i jednego z najbardziej ikonicznych samochodów w czasie PRL – Fiata 126p, pieszczotliwie nazywanego „Maluchem”. Wspólnie prześledzimy jego drogę od pierwszych projektów, przez dynamiczny rozwój, aż po jego miejsce w sercach milionów Polaków. Podczas oprowadzania, dr Daria Więcławek – kuratorka ekspozycji, podzieli się ciekawostkami oraz nieznanymi faktami związanymi z produkcją samochodów w Polsce w czasach PRL-u w szerokim kontekście społecznym. Opowie także, jak niewielki samochód, zwany potocznie „Maluchem” stał się symbolem mobilności, wolności i marzeń o lepszym życiu Polaków. Większość prezentowanych w przestrzeni wystawy fotografii wykonała Danuta Rago (1934 – 2000) – dziennikarka i jedna z najwybitniejszych fotoreporterek w Polsce. To spotkanie będzie nie tylko podróżą w przeszłość, ale także refleksją nad zmianami, jakie zaszły w naszym społeczeństwie i motoryzacji przez ostatnie dekady. Zapraszamy 3 sierpnia 2024, o g. 15.00. Wstęp wolny.
Kino u Ernsta: Chaplin znany i nieznany
Uwaga! Spotkanie z 19 września zostało przesunięte na 24 października – przepraszamy za niedogodności.
Po przerwie zapraszamy Was ponownie ponownie do „Kina u Ernsta”, gdzie już 24 października o godzinie 18:00 odbędzie się niezwykły seans filmowy z komentarzem filmoznawczym dr Darii Więcławek.
Tym razem sięgniemy po prawdziwe perełki z dorobku króla komedii – Charliego Chaplina. Zobaczymy najbardziej znane i cenione sceny z jego filmów. Aby dopełnić atmosfery, muzykę na żywo zapewni pan Tomasz Pernal, który zadba o to, by każde westchnięcie i podskok Chaplina zabrzmiały jak należy.
Oo nasz program:
- „Imigrant” (1917) – Film o tym, że życie imigranta nigdy nie było łatwe, nawet sto lat temu. Ale w rękach Chaplina to nie tylko historia o trudach podróży do nowego świata, ale też o tym, że nawet jak się przewrócimy, to zawsze możemy iść dalej.
- „Brzdąc” (1921) – Pierwszy pełnometrażowy film Chaplina, gdzie ten geniusz komedii pokazuje, że ojcostwo to nie żarty (zwłaszcza jeżeli w portfelu hula wiatr).
- „Psie życie” (1918) – Opowieść o człowieku i jego najlepszym, czworonożnym przyjacielu. Obaj mają równie mało szczęścia w życiu, ale przynajmniej mają siebie nawzajem.
- „Gorączka złota” (1925) – To nie tylko opowieść o tym, jak się szuka bogactwa, ale też jak człowiek potrafi sobie poradzić, gdy zostaje sam na mrozie z kawałkiem buta.
- „Światła wielkiego miasta” (1931) – Chaplin udowadnia, że nawet w głośnym, zabieganym świecie wielkich miast jest miejsce na delikatność, miłość i… no dobrze, także kilka spektakularnych upadków.
Bilety w cenie 25 zł zakupicie przez poniższy formularz lub bezpośrednio w kasie Muzeum.
Spektakl „Nerwy. Wieczór z Norwidem”
Spektakl poetycki z muzyką na żywo, którego scenariusz utkany jest z poezji Cypriana Kamila Norwida. Postać czwartego wieszcza od lat fascynuje Dariusza Kowalskiego. Wraz z Joachimem Menclem – wirtuozem liry korbowej – przygotowali szczególne widowisko. Doskonałym pomysłem na wieczór jest zanurzenie się w pięknej liryce w porywającej aktorskiej interpretacji Dariusza Kowalskiego. Twórcy przedstawienia zabierają Widzów w hipnotyzującą romantyczną podróż po zakamarkach duszy i serca proponując przeżycie przejmującego katharsis.
Spektakl zostanie wystawiony w dniu 10 października o godzinie 19.00. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Festiwalu Nowej Kultury, organizowanego przez Fundację Muza Dei – Centrum Nowej Kultury.
Bilety, w cenie 40 zł można kupić na stronie: www.festiwalnowejkultury.pl
Informacje o spektaklu: https://youtu.be/YX1IK-ltlAI?si=Gex5MQ1giPsLAOnS
Maria, Aleksandra, Elżbieta – Trzy I Damy II RP?
22.09.2024 g. 16.00.
Performatywny projekt edukacyjny Instytutu im. Wojciecha Korfantego autorstwa dr Małgorzaty Tkacz-Janik.
Jednoaktówka opowiadająca o hipotetycznym, wyobrażonym spotkaniu Marii Piłsudskiej, Aleksandry Szczerbińskiej i Elżbiety Korfantowej poprzedzona prelekcją historyczki Anny Skiendziel na temat udziału kobiet w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
W spektaklu wezmą udział aktorki ze Stowarzyszenia Szlakiem Kobiet.
Wydarzenie odbywa się w związku z obchodami 110-lecia Czynu Legionowego i jest bezpłatne.
W szkle wszystkie moje światy… Joanna Dubiel-Stonoga-malarstwo
Prezentowana wystawa „W szkle wszystkie moje światy…” stanowi artystyczną wypowiedź w wypracowanej przez artystkę podczas długiej drogi twórczej technice własnej. Technika ta, to malarstwo olejne na płótnie lub na desce z elementami szkła.
Szkło transparentne, witrażowe, szkło z ukrytym dźwiękiem, szkło przedmiotu wiąże się, scala z powierzchnią przedstawień. Nie tylko uzupełnia pojedynczy obraz, ale staje się jego integralną częścią, a w kolejnym kroku jest swoistym znakiem – symbolem, niesie przekaz w ukrytym znaczeniu. Jawi się jako przeżycie bardzo osobiste, wspomnienie, marzenie…. Odbija, niczym tafla lustra, blask i łzy. Barwy podporządkowane fakturom, a światło kontrastujące z cieniem podkreślają szklany świat… a świat szklany podkreśla język malarstwa.
Joanna Dubiel-Stonoga to artysta plastyk, pedagog. Nauczyciel plastyki, sztuki i etyki w placówkach oświatowych różnego szczebla. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków – Polska Sztuka Użytkowa Okręg Opole oraz Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód Oddział w Opolu. Aktywnie uczestniczy w działalności Formacji „Cztery na cztery” oraz w Śląskiej Grupie Twórczej „Adra-art”.
Od wielu lat bierze udział w plenerach artystycznych w Polsce i za granicą. Swoje prace prezentowała na ponad stu wystawach indywidualnych i zbiorowych.
W twórczości J. Dubiel-Stonogi dominuje malarstwo olejne połączone z formami szklanymi, w wypracowanej technice własnej. W maju 2023 r. roku obchodziła jubileusz 35-lecia pracy twórczej. Z tej okazji otrzymała Nagrodę Burmistrza Ozimka, gdzie obecnie mieszka, oraz Nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów i Twórców Kultury.
Na wernisaż zapraszamy 10.09 o godzinie 18:00 – wyjątkowo we wtorek. 🙂
Szklane Egzotarium – wyjątkowa promocja
Fauna i flora od zawsze były muzą artystów. Niezależnie od tego, czy twórca zajmuje się sztuką realistyczną czy abstrakcyjną, inspiracja naturą jest nieodłącznym elementem procesu twórczego. Natura otacza nas wszystkich i wpływa na każdą sferę życia, począwszy od pracy, przez odpoczynek, aż po nasz sen. To niewyczerpane źródło inspiracji i nieodłączna część naszej egzystencji.
W hołdzie dla tego potężnego źródła inspiracji, nasze muzeum przygotowało niezwykłą wystawę „Szklane Egzotarium”. Wyszukaliśmy w muzealnych zbiorach kilkadziesiąt szklanych eksponatów, które w fascynujący sposób ukazują świat zwierząt i roślin. Te artystyczne dzieła pozwalają dostrzec piękno natury w nieoczekiwanej formie – subtelne kształty i kolory zamknięte w delikatnych strukturach szkła. Serdecznie zapraszamy do odkrywania tej unikalnej kolekcji!
Kuratorkami wystawy są Ewa Chmielewska i Karolina Kindler-Skowronek. Wystawę można zwiedzać do końca września. Partnerem naszej wystawy jest CEE Egzotarium w Sosnowcu.
Uwaga – promocja!
Miłośnicy szkła i przyrody mogą skorzystać też z niezwykłej promocji przygotowanej we współpracy z Ogrodem Botaniczno-Zoologicznym CEE Egzotarium Sosnowiec.
Pierwsze 50 osób, które zakupią bilet wstępu do Egzotarium i okażą go w kasie naszego Muzeum, będą mogły zwiedzić za darmo nie tylko „Szklane Egzotarium”, ale także wystawę „Polskie szkło współczesne”. Dodatkowo w ramach tej promocji obejrzycie aktualne wystawy czasowe: „Anatomia malucha. Przejazdem przez motoryzację PRL” (do 25 sierpnia) oraz „Andrzej Czarnota (1960 – 2014). Malarstwo – rysunek – rzeźba” (od 5 września).
Ale to nie wszystko! Pierwsze 50 osób, które zakupią dowolny bilet wstępu do naszego Muzeum, otrzyma voucher na 50% zniżki na bilet do sosnowieckiego Egzotarium! Voucher ten możecie wykorzystać do 31 października 2024 roku.
Andrzej Czarnota (1960 – 2014). Malarstwo – rysunek – rzeźba
5 września b.r. w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu zostanie otwarta wystawa retrospektywna poświęconą twórczości Andrzeja Czarnoty – sosnowiczanina, uznanego malarza, rzeźbiarza, rysownika. Ekspozycja oferuje przekrojowe spojrzenie na dorobek artysty, który przez lata fascynował widzów, dostarczając im wielu doznań estetycznych.
Urodzony w Sosnowcu, Czarnota od najmłodszych lat odczuwał silną więź z naturą i światem wyobraźni, co miało swoje korzenie w dzieciństwie spędzonym w cieniu sosnowieckiej Palmiarni (obecnie Egzotarium). Jej egzotyczna przestrzeń wzbudzała w nim marzenia o dalekich podróżach. Swoje pasje zrealizował dużo później, dzięki licznym wojażom po świecie, które miały wpływ na jego twórczość.
Edukację artystyczną rozpoczął w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach,
a następnie kontynuował na Wydziale Grafiki katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego prace odznaczają się niezwykłą różnorodnością zarówno pod względem tematycznym, jak i technicznym. Był mistrzem sugestywnych pejzaży, w których zatrzymywał ulotne chwile codzienności, doskonałym portrecistą oraz twórcą wielu rzeźb, określanych przez niego mianem „grafik przestrzennych”. Jego eksperymenty z metaloplastyką i przestrzenią zaowocowały wieloma innowacyjnymi formami wciągającymi widzów w dialog z otaczającym krajobrazem. Tworzył też rzeźby-pomniki, jakie jak: „Drzewo radości” w Tychach czy „Strusie” w Czeladzi.
Na ekspozycji znajdą się także wyjątkowe rysunki, w tym symboliczna seria poświęcona postaci Chrystusa, którą stworzył pod koniec życia . W połączeniu z malarstwem i rzeźbą, te dzieła dają pełen obraz wszechstronności Czarnoty, który nieustannie szukał nowych środków wyrazu, eksplorując zarówno sfery duchowe, jak i materialne.
Artysta miał na swoim koncie ponad 30 wystaw indywidualnych, brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, w tym międzynarodowych (Niemcy, Francja, Czechy, Węgry, Słowacja, Norwegia), jak również w licznych plenerach.
Wernisaż odbędzie się 5 września o godz. 18.00.
Wystawa potrwa do 3.11.2024.
Finał wystawy „Anatomia malucha”
Czas pożegnać się z wystawą „Anatomia malucha. Przejazdem przez motoryzację PRL”. Na otarcie łez zapraszamy was o 12:00, na ostatnie już oprowadzanie kuratorskie, na które zaprasza kuratorka wystawy dr Daria Więcławek.
Wystawę „Anatomia malucha. Przejazdem przez motoryzację PRL” będzie można tego dnia zwiedzać do godziny 18:00!
„Sztandar, smok i harcerze.”
W kwietniu tego roku w holu Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu zawisnął sztandar 76. Zagłębiowskiej Drużyny Harcerzy im. ks. Józefa Poniatowskiego w Zagórzu, który w 2017 roku został niespodziewanie odnaleziony na terenie kościoła p.w. św. Joachima w Sosnowcu, a następnie przekazany do Muzeum Harcerstwa w Warszawie. Sztandar, już po konserwacji, przedstawia świętego Jerzego, patrona harcerzy, zwyciężającego smoka. Na towarzyszącej mu wystawie, która prezentowana będzie w Galerii Trójkąt w Kole Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, od 1 sierpnia do 1 września 2024 roku, znajdą się zdjęcia i pamiątki po zagłębiowskich harcerzach ze zbiorów naszego Muzeum oraz zbiorów prywatnych. Przypomnimy sylwetki harcerek i harcerzy z Sosnowca walczących w czasie II wojny światowej, w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku, na barykadach Powstania Warszawskiego czy działających w konspiracji.
Mały Fiat, wielka płyta – spotkanie z Przemysławem Semczukiem
18 lipca o godzinie 18:00 zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z Przemysławem Semczukiem, dziennikarzem i publicystą specjalizującym się w tematyce historii Polski okresu PRL. To autor takich książek, jak: „Czarna wołga. Kryminalna historia PRL”, „Wampir z Zagłębia” oraz „Maluch: wielka podróż małego fiata z ziemi włoskiej do Polski”. W tej ostatniej pozycji autor opowiada o historycznym i społecznym tle produkcji Fiata 126p w Polsce.
„Maluch” nie był jedynie środkiem transportu – stał się symbolem marzeń o mobilności i lepszym życiu, elementem codzienności wielu polskich rodzin oraz cichym świadkiem wielkich przemian społecznych i gospodarczych. Podczas spotkania Przemysław Semczuk podzieli się swoimi refleksjami na temat roli „malucha” w życiu Polaków, jego wpływu na społeczeństwo oraz kulturowego znaczenia tego małego auta w epoce PRL-u.
Przyjdźcie na wieczór pełen wspomnień, humoru i fascynujących anegdot, podczas którego odkryjemy na nowo magię „malucha” – auta o mocy jednoczenia narodu w duchu optymizmu i wytrwałości.
Spotkanie towarzyszy wystawie „Anatomia Malucha. Przejazdem przez motoryzację PRL”.
Wstęp wolny, rezerwacja miejsc niekonieczna.