Wystawa "Czarne skrzydła"

Ekspozycja prezentuje prace artystów, którzy za pomocą różnych technik i mediów mierzą się
z zagadnieniem tożsamości, recepcji historii i pamięci. Pokazuje m.in. unikalne, prezentowane po raz pierwszy fotografie Sosnowca z XIX wieku autorstwa Ignacego Kriegera, cykle fotograficzne Bogdana Konopki poświęcone życiu potomków polskich emigrantów w zagłębiu węglowym Nord-Pas-de-Calais  we Francji, fotografie João Urbana  podejmujące temat Polaków w odległej Brazylii oraz instalację Piotra Lutyńskiego.

Ważne miejsce na wystawie zajmują prace współczesnych artystów związanych z Sosnowcem  m.in. Jacka Rykały, Ryszarda Grzyba, Wojciecha Prażmowskiego, Andrzeja S. Kowalskiego, Miłosza Wnukowskiego, Piotra Kossakowskiego. Uzupełnienie stanowią dwa  filmy dokumentalne: „Wierszyna” opowiadający o Zagłębiakach osiadłych w odległej syberyjskiej wiosce na początku XX wieku oraz „The Art of Spiegelman” dedykowany autorowi kultowego komiksu „Maus”.

Wystawa w ramach 26. edycji Festiwalu Ars Cameralis, będzie udostępniona od 7 listopada do 30 grudnia 2017 r.

07.11 - 30.12.2017