Jubileuszowa wystawa Sosnowieckich Spotkań Artystycznych

W czwartek 11 stycznia o godz. 18.00 zapraszamy na wernisaż jubileuszowych XX Sosnowieckich Spotkań Artystycznych, które odbyły się pod hasłem "Barbarzyńca w ogrodzie", nawiązującym do zbioru esejów Zbigniewa Herberta wydanym pod tym samym tytułem. Natchnieniem dla uczestników Spotkań miała być zawarta w nich idea, zwracająca uwagę na człowieka-podróżnika, wspomnianego Barbarzyńcę, który na nowo odkrywa tajemniczy ogród sztuk. Sosnowieckie Spotkania Artystyczne swoim charakterem przypominają ten niesamowity zbiór esejów. Ich uczestnicy również odbywają podróż w świat ogrodu w imię głębszego zrozumienia sztuki, którą później nam, odbiorcom przyjdzie poznać na wystawie. Świat odkryty dla Barbarzyńcy widziany oczami Barbarzyńcy-Artysty. Nie jest łatwo wyruszyć w taką podróż, ponieważ najczęstszą przeszkodą są nasze nawyki i przyzwyczajenia. Dlatego też tytuł Spotkań miał zabrzmieć prowokacyjnie, zadać pytanie: czy to nie my-widzowie jesteśmy tymi Barbarzyńcami, którzy wchodząc w nieznany świat z góry go odrzucamy, a artystów łamiących nasze poczucie estetyki nazywamy Barbarzyńcami, skandalistami niszczącymi kulturę? Herbert przedstawia nam nieszablonową konwencję obcowania ze sztuką, mniej popularną, trudniejszą w odbiorze: patrzmy i podziwiajmy, zatrzymajmy się na chwilę, odrzućmy przewodniki, mapy, kontemplujmy, gdyż każde nowe spojrzenie, dla ciekawego świata człowieka, to nowe doświadczenie. Na miejsce Spotkań wybrano nieprzypadkowo zagranicę. Niewielki Czeski Krumlov wyjątkowo dobrze wpisał się w jego hasło. Piękna, średniowieczna miejscowość, w zaułkach której bardzo łatwo można się zgubić, jest znana również z faktu, że w XX wieku mieszkańcy wyrzucili z niej malarza Egona Schielego za wykroczenia przeciw normom ówczesnej obyczajowości. Dzisiaj, być może za jego przyczyną, odwiedzane jest przez tłumy turystów, wśród których dominują Azjaci, łowcy pięknych widoków, tak bardzo odmienni od idei poznania Barbarzyńcy w ogrodzie. Wystawa będąca podsumowaniem wyjazdu, jest również ekspozycją kończącą w siedzibie naszego muzeum obchody Roku Awangardy w Polsce. Ma na celu zwrócić nam wszystkim uwagę na wolność w tworzeniu i odbiorze sztuki, szczególnie na możliwości, jakie wolność niesie, dzięki otwarciu się na jej nowe interpretacje.

11.01 - 28.02.2018