Edward Gierek - Między wschodem a zachodem

Lata 70. XX wieku w pamięci wielu Polaków zapisały się jako okres dobrobytu, a ówczesny I sekretarz KC PZPR - Edward Gierek jako autor sukcesu gospodarczego i społecznego Polski.  Jednak Epoka Gierka jest nie tylko okresem prosperity, to także trudne momenty w polskiej historii. Jej główny bohater przez część społeczeństwa postrzegany jest jako dobry gospodarz, przez innych jako działacz komunistyczny, na którym spoczywa odpowiedzialność za pacyfikację protestów robotniczych w czerwcu 1976 roku oraz  zadłużenie kraju. Wystawa  opowiada o życiu i działalności politycznej jednego z przywódców Polski Ludowej, wplecionej w najważniejsze wydarzenia  w dziejach kraju.

Autorzy ekspozycji, poprzez narrację wzbogaconą o materiał ikonograficzny, filmowy, zbiory rodzinne oraz muzealia, pokazują zarówno jasne jak i ciemne strony PRL-u, pozostawiając ocenę minionej epoki zwiedzającym.

Prezentowane eksponatów i materiały ikonograficzne pochodzą ze zbiorów: Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, Muzeum PRL-u. Fundacja Minionej Epoki w Rudzie Śląskiej, Muzeum PRL-u w Nowej Hucie, Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Instytutu Pamięci Narodowej, Telewizji Polskiej S.A., Filmoteki Narodowej oraz Adama Gierka, Macieja Gadaczka, Marka Janickiego, Dariusza Kindlera.

Wystawie, prezentowanej  w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu od 8 marca do 29 kwietnia, towarzyszy cykl wydarzeń:

15 marca 2018, godz. 18.00

„Wokół ludzi władzy PRL - spotkanie z Piotrem Lipińskim