Wystawa "Być kobietą"

7 września zapraszamy na wernisaż wystawy "Być kobietą" Wystawa ukazuje Polki w szerokim kontekście kulturowym i społecznym w okresie od XIX wieku do współczesności, rolę jaką odegrały w dziejach naszego kraju, a także ich pozycję w społeczeństwie. Prezentowane dzieła sztuki przedstawiają kobiety w różnych sceneriach, ważnych momentach historycznych i czasach kryzysu. Ekspozycja jest podzielona na kilka bloków tematycznych opowiadających o tradycyjnym pojmowaniu roli kobiety jako ozdoby salonu, matrony, strażniczki domowego ogniska, oraz jako muzy artystów, np. Franciszka Żmurki, Juliana Fałata, Jacka Malczewskiego. Pokazuje też działalność artystyczną i zawodową pań oraz ich rozterki wynikające z wyboru pomiędzy macierzyństwem a zawodowym spełnieniem. Ilustrują to prace Olgi Boznańskiej, Zofii Stryjeńskiej, Teresy Roszkowskiej. Podkreśla społeczny i zawodowy awans kobiet na przykładzie dzieł Joanny Helander, Jadwigi Maziarskiej, Janiny Kraupe. Interesujące uzupełnienie stanowią damskie ubiory z różnych epok, ilustrujące przemiany obyczajowe i społeczne.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE
„Być kobietą”

21 września, godz. 17.00
„Muzy sławnych artystów” – wykład

28 września, godz. 17.00
„Metamorfozy” - spotkanie z wizażystą firmy „Douglas”

5 października, godz. 17.00
„Dopasowane” – warsztaty stylizacji ubioru Joanny Czupryniak

12 października, godz. 17.00
„Nieprzeciętne”. Wybitne Polki na przestrzeni dziejów – wykład

19 października, godz. 17.00
„Od Wenus z Willendorfu do Anji Rubik. Kanony urody” - wykład

* Na czas wernisażu organizujemy „kącik dla malucha”, gdzie dzieci pod naszą opieką mogą uczestniczyć w zajęciach plastycznych.

Zapraszamy! Wstęp wolny!

07.09 - 29.10.2017