160. rocznica powstania styczniowego. Bitwa o Sosnowiec

Przed dworcem głównym w Sosnowcu stanęła wystawa planszowa przygotowana przez Instytut Zagłębia Dąbrowskiego Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu opowiadająca o wydarzeniach powstania styczniowego w Zagłębiu Dąbrowskim i bitwie o Sosnowiec. Jest to jedno z działań jakie podejmujemy, aby zachować pamięć o powstaniu i powstańcach w 160. rocznicę zrywu.
W niedzielę 5 stycznia 2023 roku przed dworcem odbędą się uroczystości rocznicowe oraz zorganizowana przez Instytut i pod kierownictwem prof. Dariusza Nawrota rekonstrukcja historyczna bitwy o Sosnowiec.
Do nabycia w sklepie muzealnym jest także nowa publikacja profesora wydana przez muzeum – „Wyprawa Apolinarego Kurowskiego do Zagłębia Dąbrowskiego i wyzwolenie trójkąta granicznego w lutym 1863 roku.”, przybliżająca wydarzenia z okresu powstania styczniowego, kiedy w czasie wyprawy Apolinarego Kurowskiego do Zagłębia Dąbrowskiego zdobyto stację Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w Sosnowcu i opanowano cały tzw. trójkąt graniczny.