5 września b.r. w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu zostanie otwarta wystawa retrospektywna poświęconą twórczości Andrzeja Czarnoty – sosnowiczanina, uznanego malarza, rzeźbiarza, rysownika. Ekspozycja oferuje przekrojowe spojrzenie na dorobek artysty, który przez lata fascynował widzów, dostarczając im wielu doznań estetycznych.
Urodzony w Sosnowcu, Czarnota od najmłodszych lat odczuwał silną więź z naturą i światem wyobraźni, co miało swoje korzenie w dzieciństwie spędzonym w cieniu sosnowieckiej Palmiarni (obecnie Egzotarium). Jej egzotyczna przestrzeń wzbudzała w nim marzenia o dalekich podróżach. Swoje pasje zrealizował dużo później, dzięki licznym wojażom po świecie, które miały wpływ na jego twórczość.
Edukację artystyczną rozpoczął w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach,
a następnie kontynuował na Wydziale Grafiki katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego prace odznaczają się niezwykłą różnorodnością zarówno pod względem tematycznym, jak i technicznym. Był mistrzem sugestywnych pejzaży, w których zatrzymywał ulotne chwile codzienności, doskonałym portrecistą oraz twórcą wielu rzeźb, określanych przez niego mianem „grafik przestrzennych”. Jego eksperymenty z metaloplastyką i przestrzenią zaowocowały wieloma innowacyjnymi formami wciągającymi widzów w dialog z otaczającym krajobrazem. Tworzył też rzeźby-pomniki, jakie jak: „Drzewo radości” w Tychach czy „Strusie” w Czeladzi.
Na ekspozycji znajdą się także wyjątkowe rysunki, w tym symboliczna seria poświęcona postaci Chrystusa, którą stworzył pod koniec życia . W połączeniu z malarstwem i rzeźbą, te dzieła dają pełen obraz wszechstronności Czarnoty, który nieustannie szukał nowych środków wyrazu, eksplorując zarówno sfery duchowe, jak i materialne.
Artysta miał na swoim koncie ponad 30 wystaw indywidualnych, brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, w tym międzynarodowych (Niemcy, Francja, Czechy, Węgry, Słowacja, Norwegia), jak również w licznych plenerach.
Wernisaż odbędzie się 5 września o godz. 18.00.
Wystawa potrwa do 3.11.2024.