DOFINANSOWANIE 161. 700,00 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ 260. 500,00 zł

W 2015 roku Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu zakupiło w krakowskim salonie dzieł sztuki trzy wielkogabarytowe kartony – projekty wykonawcze autorstwa znanego młodopolskiego artysty do trzech witraży zrealizowanych w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu: „Najświętsza Maria Panna”, „Stygmatyzacja św. Franciszka” i „Matka Boża Różańcowa z Dzieciątkiem”, które do dzisiaj znajdują się w oknach transeptu katedry. Stanowią one fragment bardzo dużego zespołu liczącego 43 przeszklenia, który w latach 1935 – 1939 wypełnił okna sosnowieckiego kościoła. Wszystkie zaprojektował Jan Bukowski, najwybitniejszy po Stanisławie Wyspiańskim i Józefie Mehofferze, krakowski artysta pierwszej połowy XX wieku.

Zakupione przez muzeum projekty witraży wymagają pieczołowitych i tym samym bardzo kosztownych prac konserwatorskich. Dzięki pozyskanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotacji, w ramach programu „Wspieranie Działań Muzealnych 2022” w kwocie 161.700,00 zł oraz dotacji Gminy Sosnowiec, wszystkie zostaną poddane specjalistycznej konserwacji; jeden w roku bieżącym, pozostałe w następnym. Dzięki niej bezcenne dla miasta ale także dla polskiej kultury zabytki zostaną uratowane. Projekt potrwa dwa lata. Zostanie zakończony w grudniu 2023 roku zorganizowaną w Pałacu Schoena sesją naukową. Wtedy kartony witrażowe zostaną zaprezentowane publiczności.

Patronat honorowy:

Arkadiusz Chęciński – Prezydent Miasta Sosnowca