DZIAŁ SZKŁA
Zbiory działu powstały na bazie kolekcji polskiego współczesnego szkła, zakupionej w 1995 r. przez władze samorządowe Sosnowca od syndyka masy upadłościowej PPHU „Vitropol” i przekazanej Muzeum. Wcześniej, licząca około 3500 wyrobów kolekcja była zgromadzona w Zamku Sieleckim. Stanowiła Centralną Wzorcownię Szkła, utworzoną w 1980 r. z inicjatywy Zjednoczenia Hut Szkła Gospodarczego i Technicznego „Vitropol”. Ostatecznie, po likwidacji Zjednoczenia, znalazła stałe miejsce w Pałacu Schoena.
Obecnie tworzą ją wzory szkła użytkowego, artystycznego i unikatowego z okresu od ok. 1850 r. do drugiej dekady XXI w. Trzon stanowi szkło użytkowe i jest to jedyny tego typu zbiór w Polsce, który prezentuje największe osiągnięcia polskiego szklarstwa. Wykonane ze szkła sodowego i ołowiowego przedmioty pochodzą ze wszystkich czternastu państwowych hut oraz dwóch spółdzielczych, działających do 1989 r. Kolekcja liczy blisko 9000 eksponatów i jest systematycznie powiększana. W roku 2020 wzbogaciła się o 913 obiektów z byłej wzorcowni huty szkła „Zawiercie”.
W zbiorach znajdują się prace wszystkich znaczących polskich designerów oraz reprezentatywne zespoły wymienionych rodzajów szkła, formowanych ręcznie i prasowanych, obecne także na stałej wystawie Polskie szkło współczesne, prezentowanej w Muzeum.
Dział prowadzi badania nad rodzimym szkłem XX-wiecznym, o czym świadczą publikacje okolicznościowe i katalogowe, np. Kolekcja szkła użytkowego Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu. Szkło zagłębiowskie i prasowane, laureat I nagrody Marszałka Województwa Śląskiego w konkursie Wydarzenie Muzealne Roku 2018 r. oraz Wzornictwo huty szkła „Zawiercie” po 1945 roku”.
Dział zajmuje się także organizowaniem wystaw czasowych, z których dwie „Wajda” i „”Lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku” otrzymały nagrody w wojewódzkim konkursie Wydarzenie Muzealne Roku, a także prowadzi wykłady i lekcje muzealne.