Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu
Wszystko zaczęło się w roku 1985. Wtedy w Pałacu Schoena utworzono oddział Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Dziesięć lat później placówka została przejęta przez sosnowiecki samorząd, zyskała samodzielność i do tej pory funkcjonuje jako niezależna instytucja kultury.
Istotą działalności Muzeum jest zachowanie dla przyszłych pokoleń dziedzictwa kulturowego Sosnowca, zakorzenionego w tradycji Zagłębia Dąbrowskiego. Dzięki wieloletniej pracy instytucji: gromadzeniu pamiątek przeszłości, upowszechnianiu wiedzy o jego dziejach, badaniom naukowym, udało się zachować i upowszechnić świadectwa kultury materialnej i duchowej miasta i regionu, z myślą o przyszłości.
Od wielu lat Muzeum stanowi ważne miejsce w krajobrazie miasta, należy także do wiodących instytucji kultury w województwie, o czym świadczą liczne nagrody przyznane instytucji w prestiżowym konkursie Wydarzenie Muzealne Roku. Pierwszy raz w roku 1990 za cykl wystaw „Historia bez białych plam”, ostatnio w roku 2019 za publikację „Kolekcja szkła użytkowego Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu. Szkło zagłębiowskie i prasowane” i wystawę „WAJDA”. Muzeum służy przede wszystkim mieszkańcom. Szeroka oferta programowa: działalność wystawiennicza, edukacyjna i publicystyczna spełnia oczekiwania najbardziej wymagających odbiorców. Prowadząc dialog z przeszłością, buduje więzi społeczne i lokalną tożsamość. Koncentruje uwagę na mieście, nie zapominając o uniwersalnych wartościach, wydarzeniach rocznicowych i światowym dziedzictwie. Do szczególnie lubianych przez publiczność należy cykl „Wielcy Mistrzowie” prezentujący dorobek najwybitniejszym i jednocześnie znanych artystów:, Jacka Malczewskiego, Zdzisława Beksińskiego, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Pabla Picassa, Andy Warhola, rodziny Toporów, Salvadora Dalego i wielu innych. Z wystaw o tematyce historycznej największą popularnością cieszyły się cykle „Dzielnice Sosnowca”, „Sosnowieckie ABC” oraz ekspozycja „Trójkąt w Kole. Marka Sosnowiec”.
W ciągu 35 lat, tylko w siedzibie Muzeum zaprezentowano 453 wystawy, a w zorganizowanych wydarzeniach wzięło udział ok. 772.000 widzów.
Wieloletnim dyrektorem muzeum (1985 – 2015) był Zbigniew Studencki – znawca historii Sosnowca i Zagłębia Dąbrowskiego, autor licznych publikacji, inicjator wielu wystaw, konferencji i projektów badawczych.
Od 2018 roku w strukturze instytucji działa Instytut Zagłębia Dąbrowskiego, kierowany przez prof. dr hab. Dariusza Nawrota.
Dyrektorem Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu jest Paweł Dusza.