„Jan Paweł II – w 20. rocznicę wizyty”

W roku 2019 obchodzimy 20. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Sosnowcu i Gliwicach. Jest to doskonała okazja aby przypomnieć zarówno postać Wielkiego Polaka, jego działalność jako papieża i opowiedzieć o ciągle jeszcze młodym kościele i diecezji sosnowieckiej.

Ponieważ pielgrzymka przed dwiema dekadami miała nie tylko zagłębiowską odsłonę, papież odwiedził także diecezję gliwicką, prezentujemy na wystawie zarówno sosnowiecki jak i gliwicki aspekt wizyty duszpasterskiej Jana Pawła II w regionie.

Fotografie, dary dla diecezji, osobiste pamiątki Ojca Świętego zgromadzone na ekspozycji oraz filmy dokumentalne pozyskane z TVP Katowice pozwolą odwiedzającym poznać lub przypomnieć sobie tamte wydarzenia. Być może niektórzy odnajdą siebie bądź swoich bliskich na zdjęciach i przypomną sobie wzruszające chwile sprzed 20 lat.

Ekspozycja przywołuje także obraz Sosnowca i Gliwic lat 90. XX w., w nawiązaniu do  trudnych czasów transformacji w Polsce i regionie. Do tych wydarzeń nawiązał także Ojciec Święty w homilii wygłoszonej podczas mszy świętej na Placu Papieskim w Sosnowcu. Skierował swoje słowa do ludzi pracy, podkreślając, iż w dobie przemian społecznych i ekonomicznych nie można zapomnieć o człowieku i jego godności. Przesłanie Jana Pawła II „Bóg jest miłością” stało się przyczynkiem do obalenia funkcjonującego dotychczas mitu Czerwonego Zagłębia. Witający Gościa Biskup Adam Śmigielski powiedział m.in. iż „Sosnowiec jest czerwony, ale
z miłości do Boga i do człowieka”, ale przede wszystkim określenie to ma swoje uzasadnienie w silnym w tym miejscu ruchu robotniczym.

Niezwykle istotnym elementem wystawy jest premierowy film, w którym zarówno przedstawiciele ówczesnych władz lokalnych i duchowieństwa oraz zwykli mieszkańcy opowiadają jak pamiętają tamte dni.