„Kiedy Brynica i Przemsza łączyły. Sosnowiec i powstanie śląskie – w 100. rocznicę insurekcji” – to wystawa przygotowana w siedzibie Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, obrazująca czas, kiedy podział na mieszkających w Zagłębiu i na Górnym Śląsku nie istniał.

Prezentacji będą towarzyszyć:

Wystawa czasowa w Pałacu Schoena: Na całość ekspozycji złożą się zarówno dokumenty, zdjęcia, jak i odznaczenia z epoki. Narracja zostanie poprowadzona od wybuchu I powstania śląskiego, poprzez kolejne zrywy i plebiscyt, by zakończyć spojrzeniem na czas dzisiejszy, jak obecnie pamiętamy tamte dni.
Wystawa planszowa, która także opowie o działalności Zagłębiaków w tamtym okresie (zostanie ona zaprezentowana w przestrzeni publicznej Sosnowca, Czeladzi, Będzina, Dąbrowy Górniczej, Zawiercia, a ponadto Katowic i Świętochłowic). Towarzyszył jej będzie bezpłatny katalog, dostępny również w wersji on-line,
Konferencja naukowa (3 października), podczas której poruszone zostaną problemy związane z rolą Zagłębia w okresie śląskich zrywów powstańczych.

Wystawa potrwa do 31 października 🙂

Wystawa stacjonarna i planszowa dofinansowane w ramach projektu „Zagłębie Powstań Śląskich” ze środków „Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Projekt realizowany we współpracy z Regionalnym Instytutem Kultury w Katowicach, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, Muzeum „Saturn” w Czeladzi, Muzeum Zagłębia w Będzinie, Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Zawierciu, Miejsko-Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Siewierzu, Miejskim Ośrodkiem Kultury w Sławkowie.

Kuratorzy wystawy: prof. Dariusz Nawrot, Anna Makarska, Ewa Wojtoń