Muzeum – czym jest dla lokalnej społeczności  i jakie pełni funkcje? Jak oddziałuje na zastany krajobraz kulturowy?

To pytania, które zadają sobie specjaliści, naukowcy i badacze zajmujący się muzeami, ale także pracownicy tych placówek. Nie możemy i my nie pochylić się nad tymi kwestiami w roku jubileuszu 35-lecia Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu.

Misją naszej instytucji jest zachowanie dla przyszłych pokoleń, zakorzenionego w tradycji Zagłębia Dąbrowskiego, dziedzictwa kulturowego Sosnowca, a także budowanie więzi jego mieszkańców wokół wspólnych wartości.

Przygotowana wystawa jest głosem w tej dyskusji. Zdecydowaliśmy się zaprezentować  naszą kolekcję. Oczywiście nie całą i niekoniecznie najbardziej „topową”, ale dla nas ważną i reprezentatywną. Kolekcja to słowo klucz, wytrych do zrozumienia ekspozycji, która siłą rzeczy koncentruje się na mieście i jego mieszkańcach. Chcemy opowiadając o Muzeum, o jego roli w zachowaniu i promocji lokalnego dziedzictwa, pokazać różnorodne zabytki z zakresu archeologii, historii i kultury miasta a także sztukę i związanych z regionem artystów, wybrane skarby skrywane w naszych magazynach.

Zaczynamy od pradziejów. Dwanaście sezonów badawczych w Zagórzu a także innych dzielnicach Sosnowcu pozwoliło nam pozyskać zabytki dokumentujące najstarsze dzieje miasta.

Pamiątki historyczne: mapy, plany, dokumenty zakładowe i urzędowe, dyplomy cechowe, pocztówki, sztandary i mundury, tableau pracownicze, a także szczególna perełka w zbiorach  – judaika, pozwolą prześledzić rozwój gospodarczy i społeczny miasta, jego wielokulturową przeszłość. Obraz mieszkańców utrwalony w fotograficznym atelier dokumentują liczne zdjęcia z ważnych uroczystości rodzinnych i codziennego życia sosnowiczan. Pejzaż industrialny Sosnowca, odtworzony w sposób symboliczny w jednej z sal wystawowych, uzupełniają prace sosnowieckich artystów, odzwierciedlające jego atmosferę i wyjątkowość.

Nie sposób opowiadać o Muzeum i mieście bez podkreślenia roli artystów z nim związanych. W „Galerii Zakładowej” pokażemy grafiki Mariana Maliny, Wandy Zbyszewskiej, Stanisława Gawrona, „Galerii Sztuki Współczesnej” prace najwybitniejszych polskich artystów
z sosnowieckim rodowodem m.in.: Janiny Kraupe, Jadwigi Maziarskiej, Andrzeja S. Kowalskiego, Jakuba Zima.

Wernisaż odbędzie się 3 września o godz. 18.00