Kongres „Metropolia Kultury” 19.10-20.10

Uwaga! Zmiana w sobotnim programie wydarzeń towarzyszących Kongresowi „Metropolia Kultury”!

Z wielką przykrością informujemy, że z przyczyn losowych zmuszeni jesteśmy odwołać oprowadzanie pani Ewy Chmielewskiej po wystawie „Polskie szkło współczesne”, które miało się odbyć 21.10 o godzinie 16:30. Zamiast tego zapraszamy na pokaz zdjęć i pocztówek ze zbiorów Muzeum pt. „Jak osada Sosnowice została miastem”, który poprowadzi dr Agata Muszyńska.

Kongres „Metropolia Kultury”

19 i 20 października 2023 roku odbędzie Kongres „Metropolia Kultury”. W ramach tego bezpłatnego wydarzenia możecie wziąć udział w debatach, warsztatach, wykładach, zaangażować się w pracę w grupach projektowych. Nie zabraknie także licznych wydarzeń towarzyszących.

Kongres „Metropolia Kultury” to spotkanie praktyków, działaczek, reprezentantów i reprezentantek instytucji, środowiska NGO i indywidualnych kulturalników i kulturalniczek, które stanowić będzie szansę na dzielenie się doświadczeniami, a także na konstruktywną krytykę i formułowanie postulatów – jak zmieniać sektor kultury na lepsze.

Do udziału w Kongresie zapraszamy osoby reprezentujące sektor kultury z Metropolii i spoza niej. To wydarzenie dla pracowników i pracowniczek instytucji, organizacji, przedstawicieli i przedstawicielek biznesu i osób działających w sposób nieformalny. Dla osób organizujących, działających, tworzących i popularyzujących kulturę – zarówno doświadczonych profesjonalistów i profesjonalistek, jak i osób na początku swojej zawodowej drogi. Głosy różnych środowisk pozwolą nam lepiej zdefiniować aktualne potrzeby, bieżące bolączki, ale też poznać wizje, cele i dążenia podmiotów kultury.

Kliknij tutaj, aby przejść do rejestracji.

Wydarzenia towarzyszące w Pałacu Schoena

Kongres to także bogaty program wydarzeń towarzyszących – również nasze Muzeum zaplanowało w tych dniach (oraz w kolejną sobotę) moc atrakcji dla uczestników oraz wszystkich chętnych. Zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie Pałacu Schoena i prezentowanych ekspozycji: „Polskie szkło współczesne” (wystawa stała) oraz „Triangle. Dagmara Kasperczyk – fotografia” (wystawa czasowa) w dniach od 19.10 do 21.10. 2023 roku, w godzinach od 10.00 do 19.00.

Ponadto:

19 października (czwartek)

  • 18.00 – spotkanie z Dagmarą Kasperczyk, autorką wystawy „TRIANGLE. Dagmara Kasperczyk – fotografia”,

20 października (piątek), 18.00

  • 18.00 – wykład prof. dr hab. Dariusza Nawrota „Meandry historii. O trudnych i ważnych relacjach śląsko-zagłębiowskich” (Uniwersytet Śląski),

21 października (sobota)

  • 11:00 i 15.30 „Z wizytą u Schoenów”- zwiedzanie z przewodnikiem Pałacu Schoena
  • 12:00 „Park kaligraficzny końca XIX wieku a współczesność”. Spacer tematyczny po Parku Schoena. Prowadzenie – Tomasz Paruzel, dendrolog, ekspert w dziedzinie ochrony drzew i krzewów.
  • 14.00 „Na salonach przemysłowców”- warsztaty, podczas których uczestnicy będą mieli okazję poznać i wypróbować ulubione rozrywki dziewiętnastowiecznych elit. Prowadzenie – dr Daria Więcławek
  • 16:30 „Jak osada Sosnowice została miastem”  – pokaz zdjęć i pocztówek ze zbiorów Muzeum połączonych z prelekcją dr Agaty Muszyńskiej.