Ładniej – 75 lat Technikum nr 7 Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu

W czwartek 16 grudnia o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż nowej wystawy w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu.
Ostatnie trzy dekady to okres najbardziej dynamicznych zmian w historii Szkoły Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu. Transformacja gospodarcza w Polsce, integracja z Europą Zachodnią i absorpcja jej kodów kulturowych otworzyły placówce zupełnie nowe możliwości działania, ale także postawiły wyzwania związane z koniecznością adaptacji do nowych warunków.
Czy sprostała tej próbie? Odpowiedź skrywa prezentowana w Pałacu Schoena wystawa, w której ukazujemy 75-letnią historię szkoły. Jest ona nie tylko prezentacją autorskich projektów wychowanków, oryginalnych kreacji powstałych w ich nieograniczonej wyobraźni, określanych przez francuskich stylistów haute couture, a także projektowych propozycji konfekcji prêt-á-porter.
Historia szkoły zapisana w prezentowanych na ekspozycji projektach graficznych ubiorów, modelach, fotografiach to także historia mody, wpisana w zmienne losy polskiej rzeczywistości. Widać w niej dominujące wpływy oraz inspiracje, coraz szybsze zmiany modowych trendów, ale także głębokie zmiany kulturowe Postindustrialnego społeczeństwa, dla którego ekologia i równouprawnienie stały się warunkiem sine qua non egzystencji. Afirmacja tych postaw jest widoczna nie tylko w życiu społecznym, ale także sztuce i modzie, która jest wizualnym odzwierciedleniem ambicji i nastrojów społecznych.

Ekspozycja potrwa do 30 stycznia 2022