Między dniem a nocą. Damian Pacha – malarstwo

Prace prezentowane na ekspozycji powstały w okresie ostatnich lat. Są efektem licznych podróży autora po Polsce; bliskich – wycieczek rowerowych z rodziną po Zagłębiu Dąbrowskim, wakacji ze znajomymi spędzanych w różnych regionach kraju, wyjazdów plenerowych z młodzieżą z Zespołu Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej. Każdy wyjazd z domu był dla Damiana Pachy źródłem tematów, inspiracją twórczą. Pomysł na nowy obraz, jego koncepcja rodziła się w dzień, zaś realizacja odbywała się najczęściej w nocy, stąd wziął się również tytuł wystawy.

Tematem jest pejzaż. Eksploatowany od wieków, do dzisiaj inspiruje artystów i wywołuje doznania estetyczne u odbiorców. Obrazy przedstawiają polskie krajobrazy od Sudetów na południu, po wybrzeże Bałtyku. Trzon ekspozycji stanowią 38 obrazy w formacie ok. 25cm x17cm, malowane na dębowych deskach. Uzupełnieniem są prace, w różnych formatach, malowane na płótnie.

Wybór deski jako tworzywa wziął się z przypadku, podczas urlopu z przyjaciółmi w 2010 roku w Międzygórzu, w Kotlinie Kłodzkiej. Po tygodniu D. Pacha nie mógł znieść dłużej wakacyjnego lenistwa i poczuł imperatyw natychmiastowej twórczej pracy. Przybory malarskie, jak zwykle miał przy sobie, zaś jedynym dostępnym tworzywem w „leśnej głuszy” były zgromadzone w drewutni dębowe deski. Okazały się idealnym materiałem dla artysty. Do dzisiaj, już świadomie, chętnie wybiera deski, tworząc swoje obrazy. Niewielkie formaty prac pozwalają mu na pozyskiwanie materiału z odpadów, ścinek powstałych przy produkcji np. dębowych parkietów.

Olgierd Dziechciarz, dziennikarz, prozaik, także sąsiad D. Pachy zwrócił uwagę na jego lekką i finezyjną technikę malarską, a także stonowaną kolorystykę obrazów, która sugeruje dziwną porę, coś między dniem a nocą. Czy to prawda? Osąd należy do odbiorców.

Wystawa potrwa od 09.03 do 16.04.2023 w Galerii Trójkąt w Kole.