Podsumowanie projektu: „Moja mała ojczyzna – Zagłębie Dąbrowskie. Rozmowy międzypokoleniowe o tożsamości”

Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu zrealizował wyjątkowy projekt edukacyjno-badawczy „Moja mała ojczyzna – Zagłębie Dąbrowskie. Rozmowy międzypokoleniowe o tożsamości”. Inicjatywa trwała od 10 maja do 1 grudnia i miała na celu przybliżenie młodzieży i mieszkańcom Sosnowca historii oraz specyfiki regionu Zagłębia Dąbrowskiego.

Cele i założenia projektu

Projekt skierowany był do uczniów sosnowieckich szkół, mieszkańców miasta i regionu. Jego główne założenia obejmowały:

  • Budowanie więzi międzypokoleniowych poprzez wywiady metodą historii mówionej, w których młodzież rozmawiała z seniorami.
  • Wzbogacenie zasobów historycznych o relacje mieszkańców miasta i regionu.
  • Popularyzację wiedzy o lokalnej tożsamości, której podstawy stanowią rozwój przemysłu, wielokulturowość oraz działalność niepodległościowa.

Efektem działań była mobilna wystawa planszowa oraz zarejestrowane i zmontowane wywiady, dostosowane do odbiorców o szczególnych potrzebach.

Realizacja projektu

Merytoryczną opiekę nad projektem sprawował prof. Dariusz Nawrot z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Profesor Nawrot w cyklicznych artykułach publikowanych na Facebooku Muzeum przybliżał młodzieży tematykę tożsamości zagłębiowskiej, podkreślając jej unikalność.

Rekrutacja uczestników odbyła się we współpracy z sosnowieckimi placówkami oświatowymi i Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Wyłoniono 20 uczniów, którzy, dzięki warsztatom z zakresu historii mówionej, technik nagrywania i autoprezentacji, zostali przygotowani do przeprowadzania rozmów z seniorami. Część młodzieży zaprosiła do wywiadów swoich krewnych, a pozostali skorzystali z listy przygotowanej przez Muzeum.

Wywiady prowadzono latem, a ich efekty młodzież dostarczała do Muzeum we wrześniu. Wśród rozmówców znaleźli się znani mieszkańcy regionu, m.in.:

  • Jerzy Łakomski – artysta fotograf,

  • Jerzy Sierka – przewodniczący Kręgu Seniorów „Korzenie”,

  • Tomasz Szyjkowski – były wiceprezydent Sosnowca,

  • Jacek Filus – dziennikarz.

Wystawa mobilna

Na podstawie zgromadzonych materiałów powstała wystawa planszowa podzielona na siedem sekcji: Mapa, Oś czasu, Dzieciństwo, Przemysł, Zmiany, Tożsamość, Wartości. Projekt wystawy opracował Miłosz Wnukowski, artysta plastyk z katowickiej ASP.

Layout wystawy inspirowano popularnymi mediami społecznościowymi i portalami internetowymi, aby zachęcić młodzież do interakcji. Dzięki umieszczonym na planszach kodom QR, odwiedzający mogli odsłuchać fragmenty wywiadów, zanurzając się w opowieściach mieszkańców miasta.

Trwałe efekty projektu

• Wystawa mobilna prezentowana do 30 listopada przed Szkołą Podstawową nr 25.
• Archiwizacja wywiadów – zgromadzone relacje będą służyły dalszym badaniom w Dziale Historii i Kultury Miasta.
• Dokumentacja audiowizualna – montaż wywiadów wykonany przez Pawła Szymkowiaka udostępniono na stronie internetowej Muzeum.

Finansowanie

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra, które przyznało dofinansowanie w wysokości 25 000 zł.

Podsumowanie

Projekt „Moja mała ojczyzna” stał się platformą dialogu międzypokoleniowego, wzmacniając tożsamość lokalną mieszkańców Sosnowca i regionu. Dzięki połączeniu tradycyjnych metod badawczych z nowoczesnymi formami przekazu, uczestnicy mogli lepiej zrozumieć i docenić swoją małą ojczyznę – Zagłębie Dąbrowskie.