Na początku zapraszamy na wyjątkową ekspozycję wspaniałego malarstwa, której nie można, ba! nie wolno przeoczyć!
Wystawa „Przepływ/Flow. Zbigniew Blukacz – malarstwo” to wielka uczta dla oka. Jej wernisaż miał odbyć się 12 marca, niestety w związku ze stanem epidemii ani przez jeden dzień nie była udostępniona dla zwiedzających.
A takiego kunsztu warsztatu malarskiego jakim dysponuje Zbigniew Blukacz, wyjątkowego wyczucia koloru i światła a przede wszystkim zmagań artysty z materią malarską nie dostrzeżecie na żadnym nawet najlepiej technicznie zmontowanym filmie, czy w ekskluzywnie wydanym katalogu. Trzeba przyjść i zobaczyć rewelacyjne pejzaże artysty wirtuoza i wizjonera, u którego zwykła kałuża nabiera nowej ekspresjonistycznej wymowy.
Artysta swoim poszukiwaniem jedności z naturą, olbrzymią wrażliwością na świat i dostrzeganiem w nim piękna staje się dla nas mentorem i wyjątkowego znaczenia nabierają jego słowa wypowiedziane w 2017 roku:
„…Niebo, morze, drzewa, przestrzeń pól, istniały, gdy jeszcze nie było naszej cywilizacji, gdy nie było nas. To świat, który nas przyjął i który nas odrzuci, jeżeli na czas nie zmądrzejemy.”

Wystawa prezentuje malarstwo Zbigniewa Blukacza, około 50 obrazów wybranych przez autora. Już sam jej tytuł sugeruje to, co dla artysty jest najważniejsze. Ciągły ruch, zmienność, przepływ energii w świecie fizycznym i niematerialnym stanowiący istotę życia, jest mottem jego zainteresowań. Zmianie ulega nie tylko materia, także postrzeganie, nawet wspomnienia. Tę zmienność widać wyraźnie w obrazach mistrza, który stara się uchwycić, dotrzeć czy nawet wrócić do najlepszego momentu plastycznej opowieści. Zatrzymać i przekazać nastrój wybranej chwili. Inspirację czerpie z natury. Ulubionym tematem jest pejzaż. Przyroda ze śladami obecności człowieka: kałuże wypełniające bruzdy zaoranych pól po deszczu, trakcje kolejowe pokryte roślinnością, parki, zmienność pór roku. Narracja jest z pozoru realistyczna, lecz artysta koncentruje się nie tyle na dwzorowaniu rzeczywistości, lecz na intensyfikacji, wzmocnieniu przekazu i tym samym doznań odbiorcy, To malarstwo, które oddziałuje na zmysły i emocje. Widz odczytuje jego obrazy sensorycznie. Odczuwa rozgrzane słońcem letnie pola, zapach parującej po deszczu ziemi, smutek jesieni. Dużo w tych pracach jest spokoju, ciszy i światła, wydobytego z głębi obrazu: kwitnących jabłoni, refleksów prześwitujących z leśnej gęstwiny, rozświetlonego nocą miasta. Ten efekt niewymuszonej prostoty i malarskości  wynika z doskonałego warsztatu, zastosowania szerokiej gama środków plastycznych, skomplikowanych niuansów światłocieniowych etc.

Ekspozycja, której towarzyszy katalog w formie albumowej, będzie prezentowana do 2 sierpnia 2020 roku.

Zbigniew Blukacz – malarz, pedagog, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, w której pracuje od 1988 roku. Obecnie prowadzi pracownię malarstwa. Swoją twórczość prezentował na 26 wystawach indywidualnych i ponad 170 zbiorowych.

Kurator wystawy – Paweł Dusza

Projekty graficzne – Zofia Oslislo