O wystawie
„…Zdziwiłem się, kiedy okazało się, że fotografowanie krajobrazu wcale nie jest łatwe.” – napisał w 2015 roku Andrzej Baturo.
Zgadzam się całkowicie z tym stwierdzeniem. Fotografuję krajobraz w każdej jego postaci – od przyrodniczego, górskiego, miejskiego po industrialny.
Nie ma przyjemniejszego, ale jednocześnie bardziej wymagającego i wyczerpującego zajęcia niż pobyt w terenie o świcie, zmierzchu, w deszczu, śniegu i w każdych innych warunkach.
Fotografując pejzaż przyrodniczy, czuję się częścią natury. Chłonę ciszę na nadmorskich wydmach, łapię oddech podczas górskich wspinaczek, brodzę po mokradłach, skaczę po kamieniach i skarpach rzek – cały czas obserwując otoczenie i przede wszystkim światło oferowane przez naturę.
Często skupiam się na fragmencie, detalu, strukturze pejzażu. Widzę graficzne formy, abstrakcje stworzone przez naturę – w kadrze, wyciętym przeze mnie z całości.
– Janusz Wojcieszak
O autorze
Janusz Lech Wojcieszak – artysta fotograf, członek:
– Związku Polskich Artystów Fotografików,
– Związku Polskich Fotografów Przyrody,
– Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej.
Uhonorowany prestiżowymi tytułami Artiste FIAP oraz Excellence FIAP, przyznawanymi przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej.
Fotografuje od 1965 roku. W latach 70. XX w. współpracował jako reporter z czasopismami studenckimi i technicznymi. Obecnie skupia się na pejzażu – przyrodniczym, kulturowym i industrialnym.
Realizuje autorskie projekty, poszukując harmonii, prostoty i kontemplacji światła. Uczestniczy w programie Digigraphie firmy Epson, wykonując samodzielnie certyfikowane wydruki własnych prac o trwałości archiwalnej.
Publikuje swoje cykle fotograficzne w formie książek typu self-publishing w jednostkowym nakładzie.
Wybrane wystawy indywidualne
-
Dolomity – góry poprzez chmury (2011)
-
Miejsca obok nas (2014)
-
W buku nadzieja (2015)
-
Taki pejzaż (2016)
-
ELFASA – Fotografia abstrakcyjna (2018/2019)
-
Pano (Galeria Katowice, 2020)
-
Znikające mury (Galeria Pusta, Katowice Miasto Ogrodów, 2024)
-
Ciągłość widzenia (Galeria Katowice, 2025)
Artysta mieszka i pracuje w Mysłowicach.
Na wernisaż zapraszamy 10 kwietnia o godzinie 18:00.