Tytuł wystawy: STRUKTURY/ZMIANY. Jakub Krzemiński

———————

Jakub Krzemiński Rocznik 1988. Artysta-samouk. Od 2010 roku prowadzi sklep i pracownię plastyczną w Świętochłowicach, a od pięciu lat również zajęcia z rysunku i malarstwa. Jego prace oraz proces ich powstawania można oglądać w przestrzeniach otwartej pracowni w mieście.

———————

O wystawie:

Jeszcze kilka lat temu tematem moich prac był człowiek a najważniejszym celem jego jak najwierniejsze sportretowanie. Wiązało się to z ciągłymi poprawkami i zmianami. Podjęcie decyzji o odłożeniu pędzla było zawsze niezwykle trudne. Każda twarz, nieważne stara czy młoda, męska czy damska, była trochę moją twarzą. Każdy portret był trochę autoportretem. Kolejne podejścia do płótna to inny nastrój, inne samopoczucie. Jak można to pominąć? Nie można. Świadomość zachodzącej zmiany zaczęła się konkretyzować w coraz częstszym poszukiwaniu form, które w sposób zsyntezowany będą mogły oddać jej stan. Stan ciągłej zmiany. W moich obrazach chcę dotrzeć do momentu, w którym nieruchoma struktura będzie sprawiała wrażenie żywej, ulegającej stałej metamorfozie. Znalezienie idealnej materii do pracy wiąże się z licznymi eksperymentami. Dzięki temu sam proces tworzenia stał się dla mnie doskonałym uzupełnieniem tematu pracy, jakim jest zmiana. Każdy z obrazów jest dziełem nieskończonym. Z czasem może ulec kolejnym ingerencjom. Jednocześnie każdy stał się uniwersalnym portretem. Wierzę, że w tych abstrakcyjnych śladach można odnaleźć kawałek siebie. Czasem będą to emocje, czasem zdarzenia z życia, ale też miejsca i rzeczy.

Jakub Krzemiński