Wystawa “Wzornictwo huty szkła Zawiercie po 1945 roku” Już otwarta!

Wystawa “Wzornictwo huty szkła Zawiercie po 1945 roku” Już otwarta!

Zapraszamy do muzeum, co więcej - przedłużamy czas ekspozycji wystawy do 21 marca, będziemy organizować zwiedzanie z kuratorem, panią Ewą Chmielewską. Terminy zwiedzania: 28.02.21, 13 i 20.03.21 godzina 16.00. W związku z zachowaniem reżimów sanitarnych ilość miejsc na oprowadzania kuratorskie jest ograniczona i  obowiązują zapisy - można się zgłaszać na promocja@muzeum.org.pl lub dzwoniąc pod numer 32 363 45 18 w godzinach pracy muzeum.

W roku 2020 Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu otrzymało dofinansowanie Ministra Kultury, DziedzictwaNarodowego i Sportu w wys. 55 000 zł na zakup ponad 913 obiektów szklanych z byłej wzorcowni likwidowanej huty szkła „Zawiercie”. Dzięki niej bezcenny dla kultury polskiej dorobek zawierciańskich projektantów  został zachowany.

W grudniu przygotowaliśmy wystawę poświęconą zawierciańskiej wytwórni, prezentującą jej spuściznę w szerokiej perspektywie, która z powodu epidemii i zamknięcia instytucji muzealnych nie została udostępniona zwiedzającym.

Od 1 lutego muzea w Polsce zostały otwarte i już teraz zapraszamy do Pałacu Schoena. Na wystawie prezentujemy szeroki wybór szkieł wytwarzanych w Zawierciu, większość z nowo zakupionej kolekcji. Są to przede wszystkim masowo produkowane wzory od lat 60. XX w. do drugiej dekady XXI w., nie tylko kryształy, te bowiem całkowicie zawładnęły szklarnią od 1986 r., ale też szkła sodowe barwione w masie na wiele kolorów, prace dekorowane tlenkami metali, a nawet zestaw form barwionych uranem. Pokazujemy prace uznanych projektantów, którzy zapisali się w historii polskiego designu: Józefa Podlaska, Marii Słaboń, Zofii Szmyd-Ścisłowicz i Zofii Piaskiewicz.

Polskie szkło od kilku lat cieszy się dużym i wciąż wzrastającym zainteresowaniem prywatnych kolekcjonerów i mamy nadzieję, że nasza ekspozycja spełni ich oczekiwania oraz przyczyni się do promocji dziedzictwa kulturowego Zagłębia Dąbrowskiego.

Honorowy patronat nad wystawą objął Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – prof. Piotr Gliński oraz prezydenci miast Sosnowca – Arkadiusz Chęciński i Zawiercia – Łukasz Konarski.

01.02 - 21.03.2021