W związku z 80tą rocznicą zbrodni katyńskiej Instytut Zagłębia Dąbrowskiego Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu przygotował wystawę poświęconą sosnowieckim ofiarom tego mordu, dokonanego na rozkaz Józefa Stalina przez sowieckie NKWD w 1940 r. Wstawa miała zostać otwarta na początku kwietnia, ale uniemożliwiła to epidemia. Udostępniamy ją Państwu dzisiaj, 16 maja, chcąc upamiętnić dzień, w którym zakończono egzekucje polskich patriotów.  Chcemy przypomnieć chociaż część pomordowanych spośród ponad 200 osób urodzonych w Sosnowcu lub prowadzących w naszym mieście działalność zawodową i społeczną, którzy spoczywają w Katyniu, Piatichatkach pod Charkowem i Miednoje. Chcemy przy tym uzmysłowić jak ważne i bezcenne dla funkcjonowania państwa osoby straciło nasze miasto w wyniku sowieckiej zbrodni. Wiemy, że pamięć należy się wszystkim, dlatego przygotowaliśmy też pełną listę zamordowanych osób związanych z Sosnowcem, którą w przyszłości opublikujemy. Wystawa będzie prezentowana w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu i przy Centrum Informacji Miejskiej w Sosnowcu.