Wystawa w Galerii TwK: Ulotny świat pastelu – Grupa Plastyczna Salve

25 listopada o godz. 17.00 zapraszamy na wernisaż w galerii Trójkąt w Kole.

To pierwsza wystawa w Galerii Trójkąt w Kole, na której prezentujemy wyłącznie prace wykonane pastelami. Ich autorami są członkowie Grupy Plastycznej Salve.
Prace zachwycają kolorem, doborem barw. Widać w nich także wyrazistą kreskę. Wyrażają artystyczną wrażliwość twórców, ich emocje postrzeganie otaczającego świata.
Rysunki powstały w Pracowni plastycznej Salve pod artystyczną kuratelą Czesława Gałużnego. Pracownia działa w Środowiskowym Domu Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi SALVE w Sosnowcu.

Wystawa potrwa do 9 stycznia 2022 r.


„Pracownia plastyczna „Salve“ w Sosnowcu. W tym miejscu, w tej przestrzeni wszystko dzieje się poza rzeczami w świecie abstrakcji, która rozbudza naszą wyobraźnię. Patrzymy na materię malarską położoną w gestach i gęstościach alegorycznych, dopatrując się powiązań intuicyjnych, ale też zwiastujących spadanie nowych gwiazd w nasze wrażliwości. Czym może być malarstwo, które wymyka się jak lis spłoszony, wymyka się przyzwyczajeniom? Z pyłu naszej planety tworzony jest świat pastelu. Te pastelowe mgławice, przez które przedziera się mocna, zdecydowana kreska, jak płynące statki w dalekie galaktyki. Improwizacja wartościami barwy, kontrastów między światłem, a cieniem. Ale, czy dostrzegalne są wartości, o które nam chodzi w tych podróżach malarskich? Myślę że tak, bo w radości są tworzone przez twórców z „Salve”. Dodatkową wartością jest akceptacja odbiorców, do których ta wyjątkowa sztuka trafia. Zachęcam zatem do otworzenia swojej wrażliwości i wyobraźni na ulotny świat pastelu tworzonego przez członków Grupy Plastycznej „Salve” – uczestników warsztatów malarskich prowadzonych przez Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi „Salve” w Sosnowcu, którym kieruje wrażliwym okiem i sercem Pani Justyna Karaś. Serdeczne podziękowania i życzenia satysfakcji w tej trudnej pracy składam Pani Kierownik i Pracownikom, a Grupie życzę wytrwałości w tych pięknych podróżach malarskich, zwieńczonych sukcesem zrozumienia i akceptacji” – Opiekun artystyczny Grupy, artysta malarz – Czesław Gałużny