Wystawa XXIII Sosnowieckich Spotkań Artystycznnych „Światłoczułość”

Od 15 maja do 13 czerwca 2021 roku w naszym muzeum będzie można zobaczyć wystawę zatytułowana „Światłoczułość”. Jest ona podsumowaniem XXIII Sosnowieckich Spotkań Artystycznych, które odbyły się w 2020 roku w Sandomierzu.
Termin światłoczułość z jednej strony jest obiektywnym określeniem wartości optycznej - czułości na światło, ale ma także rozbudowane znaczenie - definiuje samych artystów i ich szczególną wrażliwości na światło, które determinuje sposób postrzegania rzeczywistości i wybór środków wyrazu w procesie twórczym.
Do Sandomierza zaproszono 27 twórców o odmiennym podejściu do problemu sztuki, pracujących w różnych technikach, zmagających się z różnorodną materią. To grupa fotografików, malarzy i rzeźbiarzy związanych z miastem i regionem: Marek Bebłot, Tamara Berdowska, Adam Bit, Jerzy Chrapka, Sławomir Drążkiewicz, Paweł Dusza, Arkadiusz Gola, Krzysztof Gołuch, Marcin Korek, Piotr Kossakowski, Agnieszka Leśniak-Banasiak, Jerzy Łakomski, Katarzyna Łata, Arkadiusz Ławrywianiec, Beata Mendrek, Stanisław Michalski, Damian Mickoś, Michał Minor, Jacek Mrozowski, Kamil Myszkowski, Zbigniew Podsiadło, Wojciech Prażmowski, Jolanta Rycerska, Krzysztof Rzeźniczek, Irena Skalik, Michał Szalast, Andrzej Zygmuntowicz.
Każdy z zaproszonych twórców, prezentujących swoje prace na wystawie, proponuje odbiorcom zupełnie inne doznania artystyczne. Tym co łączy wszystkich, wspólną idea jest odniesienie się do hasła przewodniego XIII SSA i jednocześnie tytułu wystawy. Prezentowane prace ujmują widza swoją wieloraką, często zaskakującą interpretacją tego hasła.
„Światłoczułość” jest ekspozycją skoncentrowaną na ukazaniu różnorodności współczesnej sztuki pełnej światła, kolorów, wrażeń i emocji. Przenikanie się wzajemne różnych dziedzin, interdyscyplinarność, komentowanie życia społecznego, koncentracja na czysto formalnych zjawiskach, przeplatanie się tradycji z nowoczesnością to wszystko można odnaleźć na ekspozycji „Światłoczułość” w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu.