Projekt sfinansowany z dotacji Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, z Funduszy Promocji Kultury.

Zakup 913 wzorów był możliwy dzięki dotacji Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, z Funduszy Promocji Kultury. Bezcenny dla kultury polskiej design został zachowany i będzie regularnie udostępniany wszystkim zainteresowanym. Jest to jeden z nielicznych przypadków, kiedy spuścizna po likwidowanym zakładzie zostaje zabezpieczona i nie ulega rozproszeniu. Dzięki zakupowi zwiększyła się znacznie cała kolekcja szkła, a wyjątkowo liczny i różnorodny zbiór wyrobów z huty „Zawiercie”, pozwala na prezentację powojennego rozwoju zawierciańskiego wzornictwa w ujęciu panoramicznym.

Wynikiem zakupu kolekcji była wystawa „Wzornictwo huty szkła Zawiercie po 1945 r.”, która w obszerny, monograficzny sposób opowiadała o hucie szkła „Zawiercie” istniejącej od 1884 r., a obecnie w stanie upadłości likwidacyjnej. Prezentacja obejmowała dorobek szklarni od lat 20. XX w., poprzez okres powojenny, aż po jej ostatnie wzory autorstwa Józefa Podlaska, Marii Słaboń, Zofii Szmyd-Ścisłowicz, Zofii Piaskiewicz i Bogdana Kupczyka, a wszystko to ze zbiorów własnych. Szeroka gama form i dekorów obiektów użytkowych, dekoracyjnych, okolicznościowych i artystyczno-rzeźbiarskich daje obraz wysokiego poziomu tej znanej na całym świecie zagłębiowskiej wytwórni.

Wystawie towarzyszył album prezentujący szeroki wachlarz wyrobów. Są to masowo produkowane wzory od lat 60. XX w. do drugiego dziesięciolecia XXI w. - nie tylko kryształy, te bowiem całkowicie zawładnęły hutą od 1986 r., ale też szkła sodowe barwione w masie na wiele kolorów. Publikacja liczy ponad 100 stron i tyleż ilustracji szkieł, produkowanych w hucie.

Patronat honorowy:

Wiceprezes Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - prof. Piotra Glińskiego

Prezydent Miast Sosnowca – Arkadiusza Chęcińskiego

Prezydent Miast Zawiercia – Łukasz Konarski