INSTYTUT ZAGŁĘBIA DĄBROWSKIEGO
Prowadzi działalność naukową oraz popularyzatorską i oświatową związaną z przeszłością i teraźniejszością Zagłębia Dąbrowskiego. Założycielem i dyrektorem jest prof. dr hab. Dariusz Nawrot. Do współpracy zaproszeni są naukowcy zajmujący się regionem oraz pasjonaci zainteresowani jego dziejami. Działalność obejmuje między innymi organizację konferencji i sesji naukowych oraz publikację prac naukowych.
Rekonstrukcja historyczna „Kiedy Brynica i Przemsza łączyły” z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Śląskiego.
Instytut zajmuje się także edukacją regionalną przygotowując lekcje historyczne w formie publikacji oraz prowadząc wykłady dla nauczycieli historii oraz innych przedmiotów, przybliżające wiedzę o przeszłości, kulturze, geografii i etnografii Zagłębia. Przygotowuje także wystawy, wykłady oraz wydawnictwa popularnonaukowe, a także organizuje widowiska plenerowe promujące wydarzenia rocznicowe. Do stałych punktów działalności należą comiesięczne spotkania miłośników regionu, tzw. „Zagłębiowskie Czwartki” oraz cotygodniowe publikacje z cyklu: Z przeszłości Zagłębia Dąbrowskiego w „Dzienniku Zachodnim”.
Konferencja Naukowa „Listopad 1918 r. w Zagłębiu Dąbrowskim”
Instytut współpracuje aktywnie z muzeami i instytucjami kultury. Od 2018 r. opublikował 3 monografie naukowe, w tym Czeladzkie drogi do Niepodległej oraz 11 artykułów w czasopismach naukowych, zorganizował 5 konferencji naukowych m.in.: Listopad 1918 w Zagłębiu Dąbrowskim, Kiedy Brynica i Przemsza łączyły. Sosnowiec i I powstanie śląskie w 100. rocznicę insurekcji, Między irredentą a kolaboracją. Powstania narodowe – czy warto było? Zorganizował 6 wystaw, m.in.: Droga do Niepodległej. Listopad 1918 w Sosnowcu oraz Kiedy Brynica i Przemsza łączyły wraz z katalogami, opublikował ponad 140 tekstów popularnonaukowych oraz przeprowadził ponad 40 wykładów. Zorganizował 3 widowiska historyczne, rekonstruujące ważne wydarzenia z przeszłości Zagłębia Dąbrowskiego związane z powstaniem styczniowym i powstaniami śląskimi. Przygotował również cykl filmów popularyzatorskich pod wspólnym tytułem „Zagłębie Tajemnic”.