Chłopcy i dziewczęta z Sosnowieckiej Eskadry Lotniczej – podsumowanie projektu

Upamiętniając bohaterów „Sosnowieckiej Eskadry Lotniczej”

Tematyka lotnicza ciągle jest obecna w Pałacu Schoena. Z pewnością nie opuści ona prędko naszych murów, a już na pewno nie odejdzie z pamięci odbiorców muzealnych działań, chociażby za sprawą licznych inicjatyw, jakie podjęliśmy tego roku wokół mieszkańców Sosnowca walczących podczas II wojny światowej w Polskich Siłach Powietrznych na Zachodzie i na Wschodzie. Jedną z tych inicjatyw stał się projekt „Chłopcy i dziewczęta z Sosnowieckiej Eskadry Lotniczej. Pamięć ocalona” – z dioramą w tle, dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury – Programu „Kultura-Interwencje. Edycja 2023”.

Pora więc na podsumowanie tej cennej, edukacyjno-kulturalnej inicjatywy. Temat sosnowieckich pilotów był niezwykle istotny, bowiem poruszał epizod historyczny prawie nieznany społecznemu ogółowi i zarazem niezbadany. Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu podjął się trudnej roli – przybliżenia mieszkańcom Sosnowca tematyki lotniczych tradycji miasta poprzez narrację atrakcyjną wizualnie, stwarzającą sposobność do dialogu międzypokoleniowego (włączenie w działania młodzieży i seniorów), a jednocześnie prezentację autorytetów moralnych i krzewienie postaw patriotycznych. Przypomnijmy, że poza opisanym projektem, zrealizował również czasową wystawę, która stała się bazą dalszych działań. A nie działaliśmy w tym wszystkim sami.

Podsumowanie działań

Zrealizowaliśmy: dioramę dwudniową „Skrzydła i stal” we współpracy z Grupą Rekonstrukcji Historycznej „BREDA” przy Beskidzkim Stowarzyszeniu Maczkowców, spotkania na żywo – prelekcje popularyzatorów historii polskiego lotnictwa i znawców problematyki II wojny światowej. W ramach spotkań odbyło się wydarzenie specjalne „Dzień z lotnikami”. Powstał film „Sosnowiecka eskadra lotnicza” nagrany przez Pawła Szymkowiaka w trakcie trwania wydarzeń poświęconych lotnikom z Sosnowca, w którym spotkali się zarówno specjaliści historii lotnictwa, jak i rodziny sosnowieckich bohaterów projektu, co dało okazję zbudowania społecznego dialogu dotyczącego konieczności trwałego upamiętnienia bohaterskich mieszkańców Sosnowca. W wydarzeniu mogły również wziąć osoby ze szczególnymi potrzebami. Dzięki współpracy z Polskim Związkiem Głuchych Oddział Śląsk film został przetłumaczony na Polski Język Migowy.

Zainteresowanie społeczne tematyką lotniczą, a szczególnie filmem, który nadal jest dostępny w sieci, przeszło nasze oczekiwania. Kilkaset osób wzięło udział w opisywanych wydarzeniach projektowych, kilka tysięcy zainteresowanych odwiedzało nasze strony internetowe w trakcie trwania projektu. Warto jeszcze dodać, że reklama filmu na Facebooku odniosła pełen sukces. Całkowite odtworzenia filmu łączne z wyświetleniami w serwisie Youtube to 19 966 tysięcy, przy czym sam zasięg posta wyniósł 132,7 tys. Stosunkowo sporo było też udostępnień – aż 75.

Sosnowieccy lotnicy nie zostaną zapomniani, bowiem Pałac Schoena Muzeum stoi na straży ich pamięci. Misją Muzeum jest dążenie do trwałego upamiętnienia Sosnowieckiej Eskadry Lotniczej w postaci zlokalizowanego pomnika na terenie miasta.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status