24.11-10.12.2023 | Dziedzictwo odzyskane. Wystawa czasowa.

W zakamarkach historii, w sosnowieckim Pałacu Schoena, skrywa się opowieść o odzyskanym dziedzictwie. To historia trzech kartonów witrażowych, dzieła Jana Bukowskiego, mistrza pędzla i światła, którego talent rozkwitał na przełomie wieków i w międzywojennym zgiełku.

Nie byle jakie te kartony – Najświętsza Maria Panna, Matka Boża Różańcowa z Dzieciątkiem, i Stygmatyzacja św. Franciszka, choć ta ostatnia tylko fragmentarycznie, jak echo przeszłości. Długo leżały zapomniane, aż w 2015 roku trafiły do sosnowieckiego muzeum, nosząc ślady czasu i zaniedbania.

Dzięki wsparciu ministerialnemu, po roku żmudnej konserwacji, te witrażowe szkice odzyskały dawny blask. Są niczym kulturowe relikwie, jedyny ślad po procesie tworzenia witraży dla katedry, świadectwo umiejętności Bukowskiego.

I oto nadchodzi chwila, by publiczność mogła podziwiać efekty tej pracy. Na wystawie, obok kartonów, znajdą się fotografie witraży, które wg tych projektów zdobią katedrę. Każdy z nich to opowieść – o świętych, legendach, o głębi wiary. Stygmatyzacja św. Franciszka przenosi nas na górę La Verna, Najświętsza Maria Panna z Archaniołem Gabrielem tworzą scenę Zwiastowania, a Matka Boża Różańcowa ze św. Dominikiem – legendę o różańcu

Przede wszystkim jednak te projekty stanowią dziedzictwo kulturowe wszystkich Polaków i sosnowiczan, niezależnie od poglądów i wyznania. Fundatorzy i parafianie – Kraupowie i Piątkowscy, wnieśli swój wkład, zapisany na kartach historii i na witrażach. A Bukowski? Artysta nieco w cieniu, tworzący obok Wyspiańskiego czy Mehoffera, dziś powoli wraca na należne mu miejsce w annałach sztuki polskiej.

Tak oto, w sosnowieckim zakątku, dziedzictwo zostało odzyskane, a historie utkane ze światła i koloru znów opowiadają swoje wiekowe sekrety. Wystawę czasową „Dziedzictwo odzyskane”. Konserwacja kartonów witrażowych z 1936 roku autorstwa Jana Bukowskiego dla katedry pw. Wniebowzięcia NMP Sosnowcu” obejrzycie od 24.11 (oficjalna prezentacja o godzinie 16:10) do 10.12.2023 – nieodpłatnie dla wszystkich!

Realizowane przez Pałac Schoena – Muzeum w Sosnowcu zadanie: Konserwacja kartonów witrażowych z 1936 roku autorstwa Jana Bukowskiego dla katedry pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.