Wystawa w Galerii TwK: Piotr Zatorski – Powiększenia

W czwartek 21 października o godz. 18.00 zapraszamy na wernisaż do Galerii Trójkąt w Kole.
Wystawę fotografii Piotra Zatorskiego pt.: 'Powiększenia’ będzie można oglądać od 21 października do 21 listopada.
Wstęp wolny. Zapraszamy!

Współczesna cywilizacja ma swoją wizualną stronę w wielowymiarowym zalewie  spreparowanych obrazów atakujących nas w zróżnicowanej formie każdego dnia. Prezentowane zdjęcia są wyrazem wewnętrznej, emocjonalnej potrzeby zbliżenia fotograficznego obiektywu do nieprzypadkowo wybranych obiektów z odseparowanego świata surrealistycznej wyobraźni. Obiektów zamkniętych kolistą ramą powiększającej lupy – narzędzia przybliżającego świat nieoczywistych, niejednoznacznych obrazów ze sfery pamięci, osobistych odczuć, skojarzeń, podświadomych lęków, symboli i znaczeń.

„Powiększenia” – to kameralny cykl zdjęć, eksperymentalna gra dopełnień pomiędzy tym co wyraziste i rozmyte, kompletne i fragmentaryczne, realne i metaforyczne, ujawnione i ukryte. Film „Powiększenie” Michelangelo Antonioniego z 1966 roku być może jest tutaj uprawnioną analogią. Reżyser pokazuje, że dogłębna percepcja przypadkowo wykonanego zdjęcia może dostarczyć wstrząsających doznań, stać się inspiracją do dalszych poszukiwań i sytuacyjnych analiz w rozwikłaniu gnębiącej tajemnicy, aby stać się w rezultacie przyczyną nieoczekiwanego zwrotu akcji i refleksyjnej przemiany głównego bohatera.

W filmie obiektem „powiększenia” jest człowiek. Na wystawianych fotogramach to przeskalowany i zaaranżowany przedmiot, w sztuce zwany „martwą naturą”. W obu wypadkach zachodzi jednak podobna próba dostrzeżenia pod powierzchowną powłoką ujawnionego obrazu czegoś więcej.  Refleksyjnym spojrzeniem wyobraźni można zerknąć głębiej, tam gdzie być może nic nie jest takim jak się na pierwszy „rzut oka” wydaje.

Odilon Redon trafnie twierdził : „Chociaż koniecznym punktem wyjścia jest realność widziana, to prawdziwa sztuka jest w realności odczutej”. Sztuka rozumiana jako wymiar odkrywania pewnej tajemnicy, gdzie aby prawdziwie odczuć trzeba aż dostrzec a nie tylko zobaczyć. Podobno we śnie widzieć znaczy wiedzieć a patrzeć znaczy myśleć. Możliwe, że te nieco surrealistyczne Powiększenia nawiązują do świata sennych skojarzeń, symboli, obaw i lęków naszych czasów.