Serdecznie zapraszamy 24 września 2020 o godz. 17.00 do Pałacu Schoena (ul. Chemiczna 12). Wstęp wolny.
Jest takie miejsce, w którym Zagłębie Dąbrowskie niepostrzeżenie staje się Jurą. Pasmo Smoleńsko-Niegowonickie. Jego magia ukryta wśród wapiennych zalesionych wzgórz, przypominających z daleka łańcuch wygasłych wulkanów, sprawia, że na chwilę kulturowe dziedzictwo zostaje przysłonięte tym przyrodniczym. Dopiero bliższy kontakt z tym regionem odkrywa pełnię uroków i walorów ich obu.
Fantastyczne wapienne skały zwieńczone malowniczymi ruinami zamków, rozłożyste wsie w sąsiedztwie tajemniczych lasów, dziedzictwo historii średniowiecznej przeplatające się z wydarzeniami obu wojen światowych, czy w końcu fantastyczne miejsca wypoczynku, turystyki i rekreacji obok mającego swoje bogate tradycje mleczarstwa, rolnictwa i handlu.
Zapewne nikt nie odpowie, za którą skałą i sosnowym zagajnikiem kończy się Zagłębie, a zaczyna Jura. O stykowości geograficznej, przyrodniczej i kulturowej tego regionu opowiadać będzie prof. UŚ dr hab. Robert Krzysztofik.
Przypominamy o obowiązkowych maseczkach i zachowaniu dystansu.