MUZEUM NIECZYNNE DO ODWOŁANIA W ZWIĄZKU Z COVID / 3 grudnia 2020 mieliśmy otworzyć dla Państwa wystawę 'Wzornictwo Huty Szkła „Zawiercie” po 1945 roku’, jednak w związku z sytuacją epidemiczną muzeum pozostaje zamknięte do odwołania.

Pierwsza tak obszerna wystawa monograficzna huty szkła „Zawiercie” istniejącej od 1884 r., a obecnie w stanie upadłości likwidacyjnej. Prezentacja obejmie dorobek szklarni od lat 20. XX w., poprzez okres powojenny, aż po jej ostatnie wzory autorstwa Józefa Podlaska, Marii Słaboń, Zofii Szmyd-Ścisłowicz, Zofii Piaskiewicz i Bogdana Kupczyka, a wszystko to ze zbiorów własnych. Szeroka gama form i dekorów obiektów użytkowych, dekoracyjnych, okolicznościowych i artystyczno-rzeźbiarskich daje obraz wysokiego poziomu tej znanej na całym świecie zagłębiowskiej wytwórni.

Dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 55.000 zł., w 2020 r. zakupiono ponad 900 obiektów z zasobów byłej wzorcowni huty, co znacznie wzbogaciło muzealny stan posiadania odnośnie jej designu.

Patronaty honorowe:

Wiceprezes Rady Ministrów Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński

Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski