Na wszystkie wydarzenia, z wyjątkiem andrzejkowych, obowiązuje wstęp wolny! Rezerwacja niekonieczna.
- 10.11, 17:00 – Chór Katedralny LUTNIA śpiewa dla Niepodległej – koncert muzyki polskiej.
Koncertowi towarzyszyć będzie udostępnienie wystawy „Jan Bukowski – twórca z kręgu Młodej Polski. Wystawa z okazji 150. urodzin artysty”, którą obejrzycie w galerii „Trójkąt w Kole”.
- 16.11, 18:00 – Wieczór poezji romskiej Izoldy Kwiek”– asystentki edukacji romskiej, poetki, kierowniczki zespołu „Tabor” i „Mały Tabor”, prezeski Stowarzyszenia Romów „Gandi”
- 23.11, 18:00 – Spotkanie autorskie z Arkadiuszem Golą, połączone z promocją albumu fotograficznego „INNY [NIE] OBCY”. Podczas spotkania odbędzie się kuratorskie oprowadzanie po wystawie. Gościem specjalnym spotkania będzie projektantka i graficzka Katarzyna Wolny, która jest autorką projektu albumu.
Oba powyższe wydarzenia towarzyszą wystawie fotografii Arkadiusza Goli „INNY [NIE] OBCY”, która odbywa się w ramach XXXII Festiwalu Ars Cameralis.
- 24.11, 10.00 – „Dziedzictwo odzyskane. Witraże katedralne Sosnowca i ich polityczne paradygmaty” – sesja naukowa połączona z wernisażem projektów witraży Jana Bukowskiego.
Wydarzenie rozpocznie się w Auli Zagłębiowskiej Mediateki, a zakończy się w naszym Muzeum.
W ramach konferencji odbędzie się zwiedzanie sosnowieckiej Katedry pw. Wniebowzięcia NMP.
Wydarzenie odbędzie się w ramach zadania: Konserwacja kartonów witrażowych z 1936 roku autorstwa Jana Bukowskiego dla katedry pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
WYDARZENIA ANDRZEJKOWE – szczegóły wkrótce!
- 25.11, 17:00 „Szaleństwo gwiazd. Andrzejkowy koktajl.” – czeka na was wykład Katarzyny Soboty-Liwoch na temat dawnej magii, przelewanie wosku, wróżba tarocistki oraz spotkanie z astrolożką. Będzie magicznie! Zapewniamy drobny poczęstunek i lampkę wina.
- 26.11, 11:00 „ Andrzejkowa kraina czarów” – rodzinne wróżenie i zabawy pod okiem doświadczonych animatorek.
Na obie imprezy wymagana jest rezerwacja biletów, z którą ruszymy już na początku listopada. Cena biletu obejmuje indywidualne zwiedzanie wystawy czasowej „INNY [NIE] OBCY”.
Oprócz tego zapraszamy przedszkola i grupy szkolne na sezonową lekcję muzealną „Czas wróżb – andrzejki i katarzynki” podczas której dzieci zostaną wprowadzone w ludową obrzędowość okresu jesienno-zimowego, a także wezmą udział w zabawach związanych z andrzejkowym wróżeniem.