Miłość aż po grób (i dłużej). Miłość i zbrodnia okiem archeologa i antropologa

W zakurzonych kartach historii, które archeolodzy pieczołowicie przewracają, znajdują się niezwykłe świadectwa uczuć ludzkich. Poruszające odkrycia, takie jak „Kochankowie z Hasanlu”, zakochana para z Wysp Brytyjskich, czy matka pochowana z dzieckiem na skrzydle łabędzia w Danii, to tylko fragmenty opowieści o głębokich emocjach, które kiedyś żyły. Te archeologiczne znaleziska, rozsiane po całym świecie – od Wielkiej Brytanii, przez Chiny, aż po Skandynawię i Polskę są dowodem na to, że miłość, więzi rodzinne i emocje są tak samo stare jak sama ludzkość.

Te pouczające odkrycia, rzucające światło zarówno na tragiczne ofiary zbrodni, jak i na miłość przekraczającą granice życia i śmierci i dowodzą, że archeologia i antropologia to dziedziny nauki, w których uczucia odgrywają kluczową rolę. Interpretowanie takich pochówków to zadanie pełne wyzwań dla badaczy, którzy często ze łzą w oku odtwarzają życie naszych przodków. Emocje ludzkie, choćby najstarsze nie różnią się od tych, które kształtują nasze współczesne doświadczenia.

Na wykład i spotkanie z naszą muzealną archeolog Katarzyną Sobotą – Liwoch (Archeolog w Szpilkach) zapraszamy 14.02 o godzinie 17:00.

Wstęp bezpłatny, ale zachęcamy do rezerwacji miejsc poprzez poniższy formularz: