Od Maneta do Cézanne’a. Grafiki impresjonistów i postimpresjonistów z kolekcji prywatnej.

Wystawa w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu – „Od Maneta do Cézanne’a. Grafiki impresjonistów i postimpresjonistów z kolekcji prywatnej.”

Malarstwo impresjonistów i postimpresjonistów cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem miłośników sztuki, o czym świadczą tłumy odwiedzających galerie na całym świecie, a także niebotyczne ceny obrazów Maneta, Sisleya, Renoira, Cézanne’a na aukcjach dzieł sztuki.

Zdecydowanie mniej znane i często niedoceniane są grafiki czołowych przedstawicieli tych nurtów. Na wystawie w sosnowieckim muzeum prezentujemy 130 prac graficznych najbardziej znanych i cenionych artystów nowej sztuki: Armanda Guillaumina, Édouarda Maneta, Augusta Renoira, Alfreda Sisleya, Paula Cézanne’a, Edgara Degasa, Paula Gauguina, Henri de Toulouse-Lautreca.
Do najcenniejszych należą cykle: E. Degasa La Famille Cardinal (Rodzina Cardinal) (1877-1878), H. de Toulouse-Lautreca Au pied du Sinaï  (U stóp góry Synaj) (1898), P. Gauguina Avant et après  (Przed i po) (1902-1903).

Większość „rytych impresji – jak mawiał Pissarro, oddaje atmosferę ówczesnego Paryża. Prezentują wizerunki aktorów, postaci z wyższych sfer i zwykłych mieszkańców. Są to ulotne momenty codzienności, chwile zatrzymane na ułamek sekundy. Na ekspozycji nie brakuje także egzotycznych odniesień. Portrety mieszkańców Polinezji Francuskiej przenoszą widzów tysiące kilometrów na południe od Sekwany. Warto je zobaczyć w sosnowieckim muzeum.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 10 września do 5 grudnia 2021 roku.

Będzie jej towarzyszył szereg wykładów i zajęć warsztatowych, na które serdecznie zapraszamy

26.09.2021, g. 16.00
Prezentacja technik grafiki warsztatowej
Łukasz Kawka

10.10.2021, g. 16.00
Nowe oblicze malarstwa cz. I. Impresjonizm
Ewa Chmielewska

24.10.2021, g. 16.00
Torba z własnoręcznie wykonaną grafiką
– warsztaty plastyczne dla dzieci*
Joanna Krzysztofik

07.11.2021, g. 16.00
Nowe oblicze malarstwa cz. II. Postimpresjonizm
Ilona Gajda

21.11.2021, g. 16.00
Torba z własnoręcznie wykonaną grafiką
– warsztaty plastyczne dla dorosłych*
Joanna Krzysztofik

24.11.2021, g. 17.00
W oparach Montmartre – grafika
Paweł Dusza  – wykład odwołany

* Warsztaty plastyczne płatne – 20 zł od osoby.
Ilość miejsc jest ograniczona.

Obowiązują zapisy pod numerem