“Pan Samochodzik i … skarby muzeów” od 21 listopada 2019  do 12 stycznia 2020

Wystawa łączy archeologię z legendarną postacią Pana Samochodzika i jego wizerunkiem utrwalonym w kulturze masowej. Prezentuje 21 skarbów archeologicznych, z rożnych epok i kultur, wypożyczonych z polskich muzeów: we Wrocławiu, Nysie, Opolu, Olsztynie, Krakowie, Łodzi oraz oryginalne pamiątki związanymi z literacką wersją Pana Samochodzika np. ilustracje Szymona Kobylińskiego do jednej z powieści, gabinet pisarza, w którym powstawały kolejne dzieła i  filmowe adaptacje książek. Oprócz kultowych filmów wyświetlanych w przestrzeni wystawy, pokazuje także plakaty, fotosy, fragmenty scenariuszy. Postacią przewodnią, scalającą wszystkie elementy jest nietuzinkowy odkrywca – Pan Tomasz. Przestrzeń ekspozycji wyznacza zwiedzającym ścieżkę, której przejście doprowadzi ich do skarbu. To gratka dla każdego, kto kocha przygody i ma wielkie marzenia.