„Po horyzont”. Mirosława Dudek – pejzaże (6.09 – 1.10.2023)

Zapraszamy na nową wystawę w galerii Trójkąt w Kole: „Po horyzont. Mirosława Dudek – pejzaże". Wernisaż odbędzie się 6 września o godzinie 17:00. Ekspozycja potrwa do 6 września.

Mirosława Dudek – będzinianka. animatorka kultury, prezes Stowarzyszenia Promocji Kultury Zagłębia. Organizatorka wielu wystaw w regionie, m.in: „Pejzaże osobliwe” , „Pejzaże zagłębiowskie”, „Pejzaże będzińskie”, „Wokół nas”, „Piękno utrwalone pędzlem”. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Będzinie, Dąbrowie Górniczej ,Czeladzi , Katowicach , Tychach , Bielsku Białej i Rudzie Śląskiej. Jest laureatką wielu konkursów plastycznych, m.in: „Pejzaże osobliwe” (2012-2016), „Znasz li ten kraj” (2011), Konkursu plastycznego im. Pawła Wróbla (2016) . Za swoje osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechnianie i ochronę dóbr kultury otrzymała trzykrotnie nagrodę prezydenta Będzina.

Artystka w swojej twórczości koncentruję się przede wszystkim na pejzażu. Jest on nie tylko zaczynem działań plastycznych, ale także wyznacznikiem jej systemu wartości i sposobu postrzegania świata. Do malowania swoich realistycznych pejzaży najchętniej używa szpachli i farb akrylowych, tworząc indywidualny styl wypowiedzi artystycznej:

Czy życie może napisać scenariusz? Ja twierdzę, że tak. Pod koniec 2009 roku przez przypadek trafiłam do pracowni malarstwa sztalugowego Romualda Korusa w będzińskim Ośrodku Kultury, nie mając pojęcia o malowaniu obrazów. Tam poznałam życzliwych ludzi i dostrzegłam rzeczywistość z innej perspektywy, otaczający świat nasycony bogactwem barw i kształtów, inny niż ten, w którym dominował pośpiech i codzienna rutyna. Piękno otaczającej przyrody, natury stało się dla mnie wyraźniejsze i po prostu oczywiste.