Uroczystość wręczenia medali Zasłużony Kulturze – Gloria Artis

Z wielką radością i satysfakcją pragniemy poinformować, że Pan Minister Piotr Gliński nadał prestiżowe medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” siedmiu projektantom szkła, którzy przez wiele lat byli związani ze śląskimi wytwórniami m. in. w Ząbkowicach i Zawierciu. Srebrny Medal został przyznany: Pani Eryce Trzewik-Drost, Panu Janowi Sylwestrowi Drostowi, Panu Januszowi Robaszewskiemu, Panu Stefanowi Sadowskiemu, Panu Wszewłodowi Sarneckiemu. Brązowy Medal – Pani Marii Małgorzacie Słaboń oraz Panu Bogdanowi Kupczykowi. Wymienieni artyści, wprzęgnięci w machinę przemysłu szklarskiego od lat 50. XX wieku wykonywali wybitne projekty, które do dnia dzisiejszego uchodzą za nowoczesne, przetrwały próbę czasu
i budują poczucie narodowej dumy. Na wiele lat, po upadku hutnictwa szklarskiego, o nich zapomniano. Przyznane wyróżnienia honorują ich artystyczny dorobek i wkład w rozwój polskiej sztuki użytkowej i kultury narodowej.

Uroczyste wręczenie medali Zasłużony Kulturze Gloria Artis wyróżnionym dizajnerom, z udziałem przedstawicieli władz wojewódzkich, odbędzie się w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu 28 kwietnia 2022 roku o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy!