Wydarzenia

Nadchodzące wydarzenia

Nowa wystawa w galerii Trójkąt w kole Nowa wystawa w galerii Trójkąt w kole

19 września o godz. 18.00 odbędzie się kolejny wernisaż w naszej małej galerii Trójkąt w Kole. Zapraszamy na otwarcie wystawy malarstwa Beaty Sołtysik 'Barwy natury'.

19.09.2019
Spotkanie z o. Leonem Knabitem Spotkanie z o. Leonem Knabitem

25 września (środa) o godz. 18.00 zapraszamy na pierwsze z cyklu spotkań towarzyszących prezentowanej właśnie wystawie „Jan Paweł II – w 20. rocznicę wizyty”. Naszym pierwszym gościem będzie o. Leon Knabit -polski benedyktyn, w latach 2001–2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta, autor licznych publikacji i bohater wielu książek. Pracuje w mediach. Znany ze swojej otwartości i poczucia humoru. Wstęp wolny po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej pod numerem 32 363 45 18

25.09 - 25.09.2019
Koncert i spotkanie pamięci Jerzego Sojki: 10 Piano Preludes on the Purest Love Koncert i spotkanie pamięci Jerzego Sojki: 10 Piano Preludes on the Purest Love

16 października o godz. 18.00 zapraszamy na koncert organizowany jako wydarzenie towarzyszące prezentowanej właśnie wystawie „Jan Paweł II – w 20. rocznicę wizyty”. Koncert i spotkanie pamięci Jerzego Sojki: 10 Piano Preludes on the Purest Love. W wykonaniu: Jacek Glenc (fortepian), Adam Musialski (skrzypce); prowadzenie - red. Jacek Filus.

16.10 - 16.10.2019
Wieczór z poezją Jana Pawła II Wieczór z poezją Jana Pawła II

23 października o godz. 18.00 zapraszamy na wieczór z poezją Jana Pawła II organizowany jako wydarzenie towarzyszące prezentowanej właśnie wystawie „Jan Paweł II – w 20. rocznicę wizyty”. Na spotkaniu wysłuchamy poezji Karola Wojtyły w interpretacji Dariusza Niebudka oraz utworów muzycznych w wykonaniu Joachima Mencla i Barbary Pospieszalskiej. Spotkanie poprowadzi red. Jacek Filus.

23.10 - 23.10.2019

Aktualności

Kiedy Brynica i Przemsza łączyły. Sosnowiec i powstanie śląskie – w 100. rocznicę insurekcji Kiedy Brynica i Przemsza łączyły. Sosnowiec i powstanie śląskie – w 100. rocznicę insurekcji

12 września o godz. 18.00 zapraszamy na wernisaż wystawy "Kiedy Brynica i Przemsza łączyły. Sosnowiec i powstanie śląskie – w 100. rocznicę insurekcji". Na ekspozycji będzie można zobaczyć m.in. dokumenty, zdjęcia, jak i odznaczenia z epoki.

12.09 - 31.10.2019
Zagłębie za pół ceny Zagłębie za pół ceny

6-8 września odbędzie się akcja Zagłębie za pół ceny 2019 - Sosnowiec.

06.09 - 08.09.2019
"Jan Paweł II - w 20. rocznicę wizyty"

5 września o godz. 18.00 zapraszamy na wernisaż wystawy upamiętniającej przypadającą w tym roku 20. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Sosnowcu i Gliwicach. Fotografie, dary dla diecezji, osobiste pamiątki Ojca Świętego zgromadzone na ekspozycji oraz filmy dokumentalne pozyskane z TVP Katowice pozwolą odwiedzającym poznać lub przypomnieć sobie tamte wydarzenia. Być może niektórzy odnajdą siebie bądź swoich bliskich na zdjęciach i przypomną sobie wzruszające chwile sprzed 20 lat.

05.09 - 31.10.2019
15 sierpnia muzeum nieczynne 15 sierpnia muzeum nieczynne

Informujemy, iż w czwartek 15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego / Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - muzeum będzie nieczynne. Natomiast w dniach od 13 sierpnia do 5 września muzeum będzie czynne w godzinach 10.00-15.30, a w weekendy 10.00-17.00 i dostępna dla zwiedzających będzie tylko wystawa stała "Polskie szkło współczesne"

12.08 - 05.09.2019
Zmiana wejścia do muzeum Zmiana wejścia do muzeum

W związku z prowadzoną inwestycją przed budynkiem muzeum informujemy, że wejście do Pałacu Schoena znajduje się teraz od strony parku (z tyłu budynku). Zmiana obowiązywać będzie do 2 sierpnia (piątek). W sobotę 3 sierpnia ponownie otwieramy wejście główne. Za utrudnienia przepraszamy.

25.07.2019
Wykład w Pałacu Schoena. Jestem boski Dali Wykład w Pałacu Schoena. Jestem boski Dali

18 lipca (czwartek) o godzinie 18.00 zapraszamy na ostatnie spotkanie z cyklu wydarzeń towarzyszących trwającej wystawie "Salvador Dali. Boska komedia." Wykład pt. "Jestem boski Dali" poprowadzi historyk sztuki, kustosz naszego muzeum - Ilona Gajda. Zapraszamy! Wstęp wolny!

18.07.2019

Godziny otwarcia

Muzeum otwarte dla zwiedzających

  • w poniedziałek
  • nieczynne
  • Wtorek, Czwartek 10:00 - 19:00
  • Środa, Piątek, Sobota, Niedziela 10:00 - 17:00
  • Poniedziałek nieczynne

Sekretariat i administracja muzeum

  • od poniedziałku
  • do piątku
  • Od poniedziałku do piątku 7:30 - 15:30

Bilety

- -
8
Bilet normalny
PLN
5
Bilet ulgowy
PLN
16
Bilet rodzinny (do 4 osób)
PLN
3
Bilet grupowy (grupa od 10 do 30 osób)
PLN
20
Przewodnik (od grupy)
PLN
40
Lekcja muzealna (grupa do 30 osób)
PLN
60
Lekcja muzealna poza siedzibą muzeum (grupa do 30 osób)
PLN
80
Warsztaty plastyczne w muzeum (grupa do 30 osób)
PLN
100
Warsztaty plastyczne poza siedzibą muzeum (grupa do 30 osób)
PLN

Dowiedz się więcej o ulgach

I. Opłata ulgowa za wstęp do Muzeum przysługuje za okazaniem stosownych dokumentów:

1) uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, artystycznych, słuchaczom zakładów kształcenia nauczycieli i kolegiów pracowników służb społecznych, studentom oraz osobom odbywającym studia doktoranckie, będącym obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej oraz państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym; 

2) nauczycielom akademickim, szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, artystycznych, nauczycielom placówek opiekuńczo-wychowawczych, zakładów poprawczych, schronisk dla nieletnich i ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych, działającym w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej oraz państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;

3) osobom powyżej 65. roku życia, emerytom, rencistom, rencistom socjalnym, a także osobom niepełnosprawnym wraz z opiekunami, będącym obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej oraz państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;

4) osobom fizycznym odznaczonym odznaką "Za opiekę nad zabytkami", odznaką honorową "Zasłużony działacz kultury", odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" lub wyróżnionym tytułem honorowym, "Zasłużony dla Kultury Narodowej"

5) posiadaczom kart: „Aktywny Senior 60+” i „Miej Więcej”

6) kombatantom.

II. Wstęp bezpłatny do Muzeum przysługuje za okazaniem stosownych dokumentów:

1) osobom fizycznym odznaczonym Orderem Orła Białego, Orderem Wojennym Virtuti Militari, Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

2) pracownikom muzeów wpisanych do Państwowego Rejestru Muzeów;

3) członkom Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM) lub Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków (ICOMOS);

4) posiadaczom Karty Polaka, o których mowa w ustawie z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka

(Dz. U. z 2017 r. poz. 1459 i 2282);

5) dzieciom do lat siedmiu.

III. Dokumentami potwierdzającymi uprawnienie do korzystania z ulgi w opłacie lub zwolnienia z opłaty za wstęp do muzeum są:

1) legitymacje służbowe nauczyciela akademickiego, szkolne, studenckie, słuchaczy, uczestników studiów doktoranckich, doktoranta;

2) legitymacje emeryta-rencisty;

3) legitymacje dokumentujące niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności;

4) legitymacje służbowe przysługujące osobom, o których mowa  w  paragrafie II  pkt 2;

5) legitymacje poświadczające przyznanie odznaki, orderu lub medalu osobom, o których mowa w paragrafie I pkt 4 i paragrafie II pkt 1 ;

6) zaświadczenia lub legitymacje potwierdzające uprawnienia kombatanckie;

7) legitymacje Membership Card ICOM i Membership Card ICOMOS;

8) Karta Polaka;

9) Karta Aktywny Senior 60+;

10) Karta Miej Więcej;

11) dokumenty potwierdzające wiek;

12) inne dokumenty potwierdzające uprawnienia osób, o których mowa w paragrafach I i II do korzystania z ulgi lub zwolnienia z opłaty za wstęp do muzeum w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej oraz państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu(EFTA)-stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Osoba uprawniona do ulgi w opłacie lub zwolnieniu za wstęp do muzeum okazuje upoważnionemu pracownikowi muzeum ważny dokument potwierdzający uprawnienie do korzystania z ulgi lub zwolnienia z opłaty.

Propozycje naukowo-oświatowe

Działalność edukacyjna koncentruje się na współpracy ze szkołami i innymi placówkami oświatowymi. Dotyczy organizacji i prowadzenia lekcji muzealnych, warsztatów plastycznych, Niedzielnych Spotkań w Muzeum, konkursów dla dzieci i młodzieży oraz wakacyjnych zajęć dla najmłodszych.

Sprawdź naszą ofertę