Wystawa „Anatomia malucha. Przejazdem przez motoryzację PRL”

Wystawa „Anatomia malucha. Przejazdem przez motoryzację PRL”

Czy kiedykolwiek marzyliście o podróży w czasie? Już wkrótce będzie to możliwe! Od 1 czerwca Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu zaprasza na wystawę „Anatomia malucha. Przejazdem przez motoryzację PRL”, która pozwoli zanurzyć się w dzieje polskiej motoryzacji – w wersji bliskiej sercu każdego Polaka! „Anatomia Malucha” to nie tylko przekrój fascynującej historii produkcji samochodów osobowych w Polsce, ale także opowieść o wielkim marzeniu, jakim było posiadanie własnych czterech kółek.

Nie zabraknie unikalnych eksponatów, które rozgrzeją serca miłośników motoryzacji. Czeka na Was kilkaset miniatur samochodów z epoki, unikatowe pamiątki z zakładów w Bielsku-Białej, Tychach i Sosnowcu oraz prawdziwe skarby wypożyczone przez zapalonych kolekcjonerów. A to nie wszystko! Przygotowaliśmy także sekcję, w której będzie można „zajrzeć” do wnętrza Malucha – przekroje silnika i skrzyni biegów pozwolą Wam zrozumieć, jak to cudo techniki działało. Na wystawie będzie można zrobić sobie zdjęcie w niepowtarzalnym buggy, stworzonym przez uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego w Sosnowcu.

Historię motoryzacji w okresie PRL zilustrują wyjątkowe zdjęcia i plakaty wypożyczone m.in. z Biblioteki Śląskiej, Muzeum Śląskiego, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Muzeum Miejskiego w Tychach, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Muzeum Historii Katowic. Na wystawie pojawią się też filmy udostępnione przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, Telewizję Polską oraz Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Wystawa przeniesie Was w czasy, gdy Maluchy rządziły polskimi drogami, a wyprawa na wycieczkę była niczym film przygodowy: pełna zwrotów akcji i nieprzewidzianych przystanków. Kto wie, może nawet poczujecie zapach musztardy z kanapek, które mama pakowała na drogę? Wystawa potrwa do 25 sierpnia 2024 r.

Posted by admin in 2023, 2024, Aktualności
Widowisko historyczne: Czyn Legionowy w Zagłębiu Dąbrowskim i bitwa pod Krzywopłotami 1914 roku

Widowisko historyczne: Czyn Legionowy w Zagłębiu Dąbrowskim i bitwa pod Krzywopłotami 1914 roku

Gotowy na przygodę z historią? Odkryj heroiczne momenty z przeszłości i zostań świadkiem bohaterskiej bitwy pod Krzywopłotami, zwanej „Legionowymi Termopilami”! To właśnie do Zagłębia, zgodnie z planami Józefa Piłsudskiego, miała wyruszyć pierwsza kompania kadrowa, rozpoczynając powstanie przeciwko Rosji, co miało zapobiec zajęciu tego obszaru przez Niemcy. Dzięki zaangażowaniu lokalnych działaczy niepodległościowych, już w 1914 roku do Legionów wstąpiło 1000 Zagłębiaków, którzy walczyli bohatersko, między innymi w bitwie pod Krzywopłotami.
Widowisko odtworzy rekrutacje do Legionów w Zagłębiu, wizytę Józefa Piłsudskiego w Sosnowcu oraz boje pod Krzywopłotami z 17-18 listopada 1914 roku, znane jako „Legionowe Termopile”. W bitwie walczyła m.in. kompania dowodzona przez Stanisława Paderewskiego, utworzona z górników kopalni „Saturn”, którzy wraz z dowódcą złożyli na polu bitwy ofiarę krwi.
Szczegóły wydarzenia:
Data: 2 czerwca 2024 roku
Godzina: 14:00
Miejsce: Górka Środulska, ul. 3 Maja, Sosnowiec
Uczestnicy: Około 8 profesjonalnych grup rekonstrukcji historycznej.

Wstęp wolny!
Współorganizator wydarzenia: Instytut Zagłębia Dąbrowskiego

Przyjdź i zobacz, jak historia ożywa przed Twoimi oczami!

Posted by admin in 2023, 2024, Aktualności
Zagłębiowski Czwartek – dr Janusz Mokrosz: Wyzwolenie czy okupacja?

Zagłębiowski Czwartek – dr Janusz Mokrosz: Wyzwolenie czy okupacja?

Zagłębiowska Mediateka, Pałac Schoena – Muzeum w Sosnowcu i Instytut Zagłębia Dąbrowskiego zapraszają na majowy Zagłębiowski Czwartek, który odbędzie się 23 maja o godz. 17.00 w Pałacu Schoena (ul. Chemiczna 12). Wstęp wolny! Tym razem porozmawiamy o wkroczeniu do Sosnowca wojsk radzieckich w 1945 roku.
Dr Janusz Mokrosz – pracownik Uniwersytetu Śląskiego. W 2005 r. był jednym z inicjatorów i założycieli Sekcji Rybnickiej Studenckiego Koła Naukowego Uniwersytetu Śląskiego. W latach 2005–2007 pełnił funkcje prezesa Sekcji. Obecnie należy do grupy założycielskiej Stowarzyszenia Europa, Śląsk, Świat Najmniejszy i kieruje pracami zarządu tegoż Stowarzyszenia. Od 2006 roku, w Muzeum w Rybniku współorganizuje sesje naukowe poświęcone dziejom Śląska, oraz comiesięczne spotkania z cyklu Pomiędzy Przeszłością a Historią. Interesuje się dziejami Polski i Śląska w XX wieku, a w szczególności okresem PRL-u. Obecnie swe badania koncentruje na problemach narodowościowych Górnego Śląska po II wojnie światowej
Posted by admin in 2023, 2024, Aktualności
Moja mała ojczyzna – Zagłębie Dąbrowskie. Rozmowy międzypokoleniowe o tożsamości

Moja mała ojczyzna – Zagłębie Dąbrowskie. Rozmowy międzypokoleniowe o tożsamości

Ruszyła rekrutacja do projektu „Moja mała ojczyzna – Zagłębie Dąbrowskie. Rozmowy międzypokoleniowe o tożsamości”, skierowanego do młodzieży sosnowieckich szkół podstawowych i średnich oraz seniorów.

To projekt popularyzujący w sposób nowatorski wiedzę o historii. Zakłada przeprowadzenie wspomnieniowych wywiadów ze starszymi mieszkańcami Sosnowca – na temat ich przeszłości, związków z miastem, poczucia regionalnej odrębności, dawnych zwyczajów oraz miejsc. Rozmowy te poprowadzi młodzież sosnowieckich szkół podstawowych i średnich (w wieku 13 -19 lat). Ważnym charakterem tego projektu stanie się wykorzystanie: historii mówionej (oral history) jako sposobu nawiązania relacji międzypokoleniowej, dostępnych i zarazem własnych narzędzi do wideofilmowania (telefony komórkowe) i swoich profili na mediach społecznościowych. Wymienione elementy posłużą do ukazania pełnego obrazu tożsamości Zagłębia Dąbrowskiego.

Uczestnicy projektu zostaną wyłonieni w toku rekrutacji wśród sosnowieckich placówek oświatowych, przy współpracy z nauczycielami. Odbędą warsztaty z zakresu historii mówionej i z technik nagrywania rozmówców (z elementami psychologii) . Projekt mieści się bowiem w nurcie dialogu historyczno-edukacyjnego, nastawionego na interakcję pokoleń (młodzież – seniorzy), gdzie starsze pokolenie mieszkańców Sosnowca przekazuje młodemu pokoleniu opowieści z przeszłych wydarzeń dotyczących historii regionu, bazując również na osobistych doświadczeniach. Obopólne relacje pozwolą odpowiedzieć na nierozstrzygnięte pytanie, czym właściwie jest tożsamość zagłębiowska i na ile młodzi ludzie znają dzieje własnego miasta oraz regionu – jego związki z historią kraju. Wyniki ich prac osiągniętych w ścisłej współpracy z seniorami zostaną podsumowane w postaci interaktywnej, mobilnej wystawy planszowej, która zaprezentowana w zagłębiowskich placówkach, stanie się dopełnieniem wiedzy z lokalnej historii. Zadanie będzie również zarejestrowane (dokumentacja filmowa) i dostosowane formą przekazu do potrzeb osób niepełnosprawnych ( PJM, audiodeskrypcja).

Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Rekrutacja do projektu potrwa do 7 czerwca włącznie! Obowiązuje kolejność składania zgłoszeń, które należy złożyć w siedzibie Muzeum. Regulamin i kartę zgłoszeniową pobierzecie poniżej:

Posted by admin in 2023, 2024, Aktualności
INDUSTRIADA 2024

INDUSTRIADA 2024

Serdecznie zapraszamy na jubileuszową INDUSTRIADĘ! To już 15 lat razem. Startujemy 01.06 o godzinie 12:00. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny – na niektóre z nich obowiązuje rezerwacja w formularzu na dole strony. W razie problemów z rezerwacją prosimy o kontakt pod numer 32 353 45 18 lub na adres mailowy: promocja@muzeum.org.pl  Współorganizatorem imprezy jest Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy Oddział Górnośląski w Sosnowcu.

 • 12.00 – 19.00 Prezentacja samochodów z okresu PRL – wystawa plenerowa (Park Schoena)

Wystawa plenerowa w Parku Schoena, prezentująca zabytkowe samochody osobowe produkowane w Polsce w okresie PRL.

 • 12.00 – 19.00 Udostępnienie wystaw: „Anatomia malucha. Przekrojowo przez motoryzację PRL”, „Polskie szkło współczesne” (Pałac Schoena)

Fiat 126p to miłość wielu Polaków, a także obiekt licznych żartów i uszczypliwości. Wystawa ma na celu przedstawić sylwetkę „Małego Księcia” i jego liczną rodzinę herbu „POLMO”. Pomoże nam w tym bogata kolekcja modeli pojazdów z okresu PRL. Chcemy Wam też udowodnić, że historia Malucha nie kończy się w PRL, ale wciąż trwa! Kto wie, może odnajdziecie na wystawie swój pierwszy samochód?
Celem wystawy jest nie tylko ukazanie samych dziejów produkcji samochodów osobowych w Polsce, ale też społecznego kontekstu tej tematyki. Ekspozycja to gratka dla miłośników motoryzacji o dużym walorze edukacyjnym dla najmłodszego pokolenia. Dla części zwiedzających będzie to nostalgiczna podróż w przeszłość.

 • 12.00 – 19.00 „300 milionów lat razem – historia węglem pisana” – Geologiczny Festyn Rodzinny (Park Schoena)

Celem festynu jest przypomnienie prapoczątków naszego regionu i zwrócenie uwagi na szczególne uwarunkowania geologiczne (bogate złoża cennych surowców w regionie), które umożliwiły rozwój przemysłu Śląska i Zagłębia. Tematyczne gry i zabawy, stoiska edukacyjne, warsztaty plastyczne przeniosą uczestników miliony lat wstecz, aby pokazać jak odległa przeszłość wpłynęła na naszą teraźniejszość w formule świetnej zabawy. Dodatkowo podczas festynu będą udostępnione stoiska z oryginalnymi okazami geologicznymi i skamieniałościami ssaków plejstoceńskich (m.in. z ciosem mamuta, czaszką nosorożca), terenowe laboratorium hydrogeologiczne, geologiczne kino letnie, wystawa „Przez ocean czasu” – prezentująca prace dzieci –uczestników konkursów geologicznych. Organizatorem festynu jest Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy Oddział Górnośląski w Sosnowcu.

 • 12.15 – 13.00 „Poczet polskich dinozaurów” (Park Schoena)

Pokaz – zabawa dla najmłodszych, podczas której uczestnicy nauczą się rozpoznawać gady kopalne zamieszkujące tereny Polski (szczególnie Zagłębia Dąbrowskiego) w erze mezozoicznej.

 • 12.30 – 14.00 „Ulica Chemiczna dawniej i dziś” – spacer tematyczny z przewodnikiem po osiedlu pracowniczym Schoenów (Zbiórka przed głównym wejściem)

Zwiedzanie z przewodnikiem osiedla pracowniczego wybudowanego w drugiej połowie XIX wieku przez rodzinę Schoenów, w sąsiedztwie przędzalni wełny czesankowej, której byli właścicielami. Osiedle to do dzisiaj pełni funkcje mieszkalne. W ostatnich latach stało się „modnym adresem” dla znudzonych blokowiskami mieszkańców regionu. Obowiązuje rezerwacja miejsc!

 • 13.00 – 14.00 „Pierwsze kroki w świecie minerałów” – warsztaty z rozpoznawania skał i minerałów (Park Schoena)

Warsztaty z rozpoznawania popularnych skał i minerałów.

 • 14.00 – 15.00 „Mały samochód, wielkie marzenia” – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Anatomia malucha. Przejazdem przez motoryzację PRL” (Pałac Schoena)

Podczas oprowadzania kuratorskiego po wystawie uczestnicy poznają historię zakładów motoryzacyjnych działających w naszym kraju w latach 1945-1989, ze szczególnym uwzględnieniem śląsko-zagłębiowskich zakładów FSM. Opowiemy o trudnej drodze Polaków do własnego samochodu… a także jeszcze trudniejszym życiu kierowcy. Dla niektórych będzie to wspomnienie czasów słusznie minionych, dla innych nostalgiczna podróż w przeszłość, a dla najmłodszej widowni…opowieści z innej planety! Obowiązuje rezerwacja miejsc!

 • 14.30 – 16.00 „Geocaching – co to takiego?” – warsztaty dla dzieci i dorosłych (Park Schoena)

Warsztaty geocachingowe dla dzieci i dorosłych. Uczestnicy poznają ideę tej gry terenowej i będą mieli możliwość zainstalowania aplikacji na telefon do szukania skrytek. Uczestnicy założą także punkt geocachingowy o nazwie „Pałac Schoena”. Odbędzie się także prezentacja okazów geologicznych, które mają status „Travel Bag”.

 • 15.00 – 16.00 „Z wizytą u Schoenów” – zwiedzanie z przewodnikiem Pałacu Schoena – BRAK MIEJSC

Zwiedzanie z przewodnikiem Pałacu Schoena, pierwotnej rezydencji niemieckich przemysłowców branży włókienniczej, jednego z najcenniejszych zabytków naszego regionu. Podczas zwiedzania uczestnicy poznają historię rodziny i ich gospodarczego sukcesu oraz działalności Schoenów na rzecz lokalnej społeczności i rozwoju miasta. Obowiązuje rezerwacja miejsc!

 • 16:00 – 17:00 „Amonity – skamieniałości z przeszłości w nowej odsłonie” – warsztaty plastyczne dla dzieci (Park Schoena)

Warsztaty polegające na samodzielnym wykonaniu przez uczestników gipsowych ozdób, imitujących skamieniałości (amonity). Wydarzenie adresowane do najmłodszych. Obowiązuje rezerwacja miejsc!

 • 17:00 – 18:00  Szklane opowieści – spotkanie (Pałac Schoena)

Spotkanie z Ewą Chmielewską – wybitną specjalistką w dziedzinie szkła, która opowie o największej w Polsce, sosnowieckiej kolekcji szkła użytkowego Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu i najcenniejszych eksponatach, które zostały pozyskane w ostatnim czasie do zbiorów muzealnych. Obowiązuje rezerwacja miejsc!

Posted by admin in 2023, 2024, Aktualności
Skandale i sensacje Sosnowca – Międzynarodowa Noc Muzeów

Skandale i sensacje Sosnowca – Międzynarodowa Noc Muzeów

Gotowi na wieczór pełen tajemnic? Przygotujcie się na Noc Muzeów… z dreszczykiem. Oprócz wydarzeń dla fanów historycznych skandali, przygotowaliśmy również atrakcje dla miłośników sztuki. Uwaga! Wykłady i pokaz filmowy mogą zawierać treści drastyczne – o uczestnictwie dzieci w wydarzeniach decydują rodzice.

Wszystkie wydarzenia w ramach Nocy Muzeów odbywają się bezpłatnie – na niektóre wydarzenia obowiązuje rezerwacja miejsc przez poniższy formularz lub w kasie Muzeum.

UWAGA: w Noc Muzeów Pałac będzie czynny dla zwiedzających dopiero od godziny 17:00!

W razie problemów z rezerwacją prosimy o kontakt na adres: promocja@muzeum.org.pl

Zapraszamy również do zakupu kuponów na kawę i przepyszną tartę w promocyjnej cenie 18 złotych (online lub w kasie Muzeum).

W programie:

18:00 -21:00 – Indywidualne, bezpłatne zwiedzanie wystawy „Mimesis”,

17:00 – Kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Mimesis”– oprowadza Ilona Gajda, historyk sztuki [REZERWACJA]

17:00 – „Mamy szpiega!” – trening detektywistyczny dla dzieci w wieku 6-12 lat – poprowadzi Joanna Krzysztofik, artysta plastyk [REZERWACJA]

18:00 – Legendy nie umierają. Wokół twórczości Jana Sylwestra Drosta – panel dyskusyjny i prezentacja eksponatów z muzealnych magazynów – prowadzenie: Ewa Chmielewska, historyk sztuki, Karolina Kindler- Skowronek, artysta szkła

19:30 –CSI Kryminalne Zagadki Zagłębia – o tajemnicach dawnych zbrodni opowie antropolog Katarzyna Sobota – Liwoch

20:00 – Kino (grozy) u Ernsta – historyczny pokaz filmowy z komentarzem i muzyką na żywo w wykonaniu Tomasza Pernala. W programie fragmenty „Gabinet doktora Caligari” (1920) „Nosferatu – symfonia grozy” (1922), Fausta (1926) – z komentarzem dr Darii Więcławek [REZERWACJA]

21:00 – Mordercy, złodzieje i powstańcy – o mrocznej przeszłości Trójkąta Trzech Cesarzy opowie prof. dr hab. Dariusz Nawrot

21:30 – Komnaty i zakamarki. Odkryj Schoena na nowo! – nocne oprowadzanie po Pałacu Schoena – oprowadza Joanna Kunysz, kulturoznawca [BRAK MIEJSC]

Posted by admin in 2023, 2024, Aktualności
Światowy Dzień Pszczoły w Pałacu Schoena

Światowy Dzień Pszczoły w Pałacu Schoena

Świętujemy Światowy Dzień Pszczoły – dołączcie do nas i zakumplujcie się z naszymi pszczołami! 😉

16.00 – „W muzealnej pasiece” – dołączcie do naszych warsztatów pszczelarskich prowadzonych przez Krzysztofa Poppe, doświadczonego pszczelarza i twórcę  „Śląskich Miodów”. Pan Krzysztof, zdobywca wielu medali w międzynarodowych konkursach miodów, podzieli się swoją pasją i wiedzą, pomagając uczestnikom zrozumieć znaczenie pszczół w naszym ekosystemie.

17.00 – „Kardioprotekcyjne wykorzystanie produktów pszczelich” – Prof. dr hab. n.med. Jerzy Stojko z Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu ŚUM przedstawi wykład na temat zdrowotnych korzyści produktów pszczelich, takich jak miód, pyłek kwiatowy, czy propolis, ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na zdrowie serca. Profesor Stojko jest uznanym ekspertem w dziedzinie farmakologii, specjalizującym się w naturalnych metodach leczenia.

18.00 – „Świece z pszczelego wosku” – warsztaty artystyczne dla miłośników rękodzieła, podczas których uczestnicy nauczą się tworzyć własne świece z naturalnego wosku pszczelego – pięknych i ekologicznych.

Wstęp wolny! Rezerwacji dokonacie poprzez poniższy formularz (w razie problemów prosimy o telefon pod numerem 32 363 45 18)

Posted by admin in 2023, 2024, Aktualności
Bankiet u Schoenów – wydarzenie dla mam i córek

Bankiet u Schoenów – wydarzenie dla mam i córek

Informujemy, że bilety na wydarzenie zostały już wyprzedane. Zapraszamy na kolejne wydarzenia!

 

Zapraszamy na niezwykły Bankiet z okazji Dnia Matki! 24 maja o godzinie 18:00 spotkamy się, aby celebrować to wyjątkowe święto. Jak zawsze, czeka Was mnóstwo wiedzy oraz warsztaty, podczas których będziecie się znakomicie bawić!

Program wydarzenia:

• Wykład „Wznieśmy toast… ”, podczas którego dowiecie się, jak dobierać szkło do trunku oraz poznacie zasady nakrywania stołu według etykiety. Wykład poprowadzi Karolina Kindler-Skowronek, ekspertka w dziedzinie szkła.

• Blok tematyczny „Mamo, nie daj się zaskoczyć! Co warto wiedzieć o profilaktyce raka piersi i raka szyjki macicy” – o medycznych aspektach profilaktyki opowie Tomasz Bryś, lekarz z Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim. Jadwiga Krupa z Sosnowieckiego Stowarzyszenia Amazonek „Życie” przedstawi praktyczne aspekty profilaktyki, włącznie z pokazem badania piersi na fantomach.

• Warsztaty rękodzielnicze:

 • „Słuchawka kwiatowa dla każdej mamy” – uczestniczki będą mogły wykonać efektowną biżuterię z florystycznego drutu, koralików i elementów kwiatowych. Warsztat poprowadzi Anna Polewiak, pasjonatka florystyki.
 • „Szklane mikro-cudeńka” – uczestniczki zaprojektują i wykonają własne kolczyki ze szklanych mikropaciorków. Warsztat poprowadzi Karolina Kindler-Skowronek

Wydarzenie adresowane jest do osób dorosłych.

 

Posted by admin in 2023, 2024, Aktualności
Zmiana godzin pracy 18.04

Zmiana godzin pracy 18.04

Drodzy zwiedzający!

Informujemy, że 18.04 Muzeum czynne będzie od godziny 18:00 – ze względu na organizację wernisażu „Mimesis” – wstęp wolny!

Posted by admin in 2023, 2024, Aktualności
Uroczystość odsłonięcia sztandaru 76. Drużyny Harcerzy im. ks. Józefa Poniatowskiego w Zagórzu

Uroczystość odsłonięcia sztandaru 76. Drużyny Harcerzy im. ks. Józefa Poniatowskiego w Zagórzu

23 kwietnia obchodzimy Dzień Świętego Jerzego, patrona harcerzy. Ten właśnie święty, zwyciężający smoka, widnieje na pochodzącym z 1946 roku sztandarze 76. Zagłębiowskiej Drużyny Harcerzy im. ks. Józefa Poniatowskiego w Zagórzu.

Zabytek ten przez ponad 70 lat pozostawał w ukryciu, by w 2017 roku zostać niespodziewanie odnaleziony na terenie kościoła p.w. św. Joachima w Sosnowcu. Stamtąd trafił do Muzeum Harcerstwa w Warszawie, gdzie przeszedł gruntowną konserwację.

W tym roku sztandar zawita z powrotem do Sosnowca, gdzie zostanie zaprezentowany publiczności w holu Pałacu Schoena. Serdecznie zapraszamy na uroczystość, która odbędzie się o godzinie 17:00. Wstęp wolny!

Posted by admin in 2023, 2024, Aktualności
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status